Sitemap یا نقشه سایت چیست؟

بعد هم اینکه، این همه سایتهای آموزش رایگان و حرفهای خارجی در خصوص سئو مانند searchenginejournal یا MOZ یا سایتهای فارسی مانند سئوکار و غیره وجود دارند؛ اما باید گفت که در بسیاری از این کتابچهها نکاتی نوشته شده است که در سایتها امکان گذاشتن آنها به هر دلیلی از جمله سایت reverse-seo فرمت وجود ندارد. در این ویدئوی آموزشی مت کاتز صحبت بسیار تازه و نوعی را بیان کرده است که شاید تا به حال بسیاری از افراد و سئو کاران برخلاف نظر این ویدئو عمل می کردند ، موضوع اصلی این ویدئو این است که چرا وبلاگ ها همانند وردپرس سریعتر از دیگر سایت ها ایندکس می شوند و آیا نقشه سایت (SiteMap)در سرعت ایندکس گذاری گوگل تاثیر دارد یا خیر؟

افزون وردپرس Yoast SEO ، نقشههای مختلفی برای سایت شما برای بخشهای مختلف مثل صفحات، نوشتهها و پروندههای چند رسانهای ایجاد میکند. همچنین میتوانید نقشه سایت XML خود را در برگه «عمومی» بیابید. خوب در انتها بر روی گزینه Create Robots.txt کلیک میکنیم تا تنظیمات را خروجی بدهد . ابتدا باید در نظر داشته باشید که نقشه سایت به هیچعنوان روی سئو سایت شما تاثیر ندارد اما این قسمت به شما اطلاعات مهمی برای بهینه سازی سایت شما در اختیارتان میگذارد تا نحوه ایندکس شدن صفحات سایتتان را توسط گوگل بررسی کنید و نگاه دقیقی به این موتورهای جستجو در رابطه با صفحات خود ارائه دهید. به طور کلی این افزونه پیکربندی مناسبی برای نقشه سایت دارد، اما برای اطمینان بهتر است این تنظیمات را بررسی کنیم. به عبارت دیگر اگر فردی در آپارت یک پروفایل داشته باشد، رباتهای گوگل امکان ایندکس صفحه اختصاصی او را نخواهند داشت. به عنوان نکته آخر لازم است که علی رغم اینکه سئو یک فرآیند زمان بر می باشد اما می بایست به صورت ماهانه یا حتی هفتگی وضعیت آن را بررسی کنید و در خواست گزارش داشته باشید تا از روند کار و اثر بخشی آن اطمینان حاصل کنید.

سعی کنید کمی زمان بگذارید و محتوای عالی بنویسید، سایر خوانندگان قطعاً آن را به اشتراک خواهند گذاشت. سایت مپ کمک میکند تا موتورهای جستجو در صفحات شما خزش کنند و صفحات شما را کشف و ایندکس کنند. این افزونه ها به راحتی امکان ساخت نقشه سایت را فراهم می کنند و در افزایش سرعت ایندکس سایت موثر هستند. در تولید محتوای تازه هدف را مشخص کنید تا در طی نوشتن آن از موضوع اصلی دور نشوید. در اوایل سال 2000 سایتهای دولتی صفحهای را به عنوان نقشه سایت داشتند که با فرمت HTML بود، اما در طی زمان این صفحه دستخوش تغییر شد.

نقشه سایت برای بهینه سازی سایت شما برای موتورهای جستجو ( SEO ) بسیار اهمیت دارد. با توجه به چیزی که تا الان گفتیم خب مشخص است که داشتن نقشه سایت از چه اهمیت بالایی برخوردار است. و از آنجایی که اکثر وب سایت ها و وبلاگ ها توسط وردپرس پشتیبانی می شوند، وردپرس به طور کامل از فرمت XML پشتیبانی می کند. با استفاده از ابزارهای کلمات کلیدی مختلف (Google Keyword Planner، Ahrefs.com، SEMRush و غیره) به داده های زیادی در مورد هر کلمه کلیدی دسترسی داریم که به ما کمک می کند تا در مورد بهترین کلمات کلیدی برای یک وب سایت یا صفحه معین تصمیم گیری کنیم. اما امروزه کیفیت لینکهای دریافتی یک سایت برای گوگل اهمیت دارد. شاید در تحقیقاتتان به اهمیت و نحوه عملکرد این فایل پی برده باشید و البته شاید هم تا کنون آنچنان که باید به اهمیت و نقشی که این فایل در بهبود سئوی شما بازی می کند، پی نبرده باشید. در واقع نقشه سایت سئو در پایین سایت شما یک لینک میباشد که با استفاده از آن میتوانید به دیگر صفحات مراجعه کنید، یعنی به صفحات دیگر لینک داده شده است.

بودن اطلاعات تماس مناسب در وب سایت شما باعث افزایش رتبه سئو شما می شود و به علاوه اینکه بودن اطلاعا تماس برای کاربران خود حس خوبی را به همراه دارد زیرا در هر زمان ممکن یم توانند با شما به صورت تلفنی ارتباط برقرار کنند. دلیل اینکه من 6 ماه را به عنوان حداقل دوره در نظر گرفتیم این است که زمان می برد تا سئو کار کند و ممکن است مجبور شوید چند ماه (یا بیشتر) صبر کنید تا تأثیر تغییرات مرتبط با سئو را در یک وب سایت ببینید. به عبارت دیگر، یک فهرست نقشه سایت شامل چندین نقشه سایت است که شامل کل اطلاعات یک وب سایت است. بعد از منوی مدیریت وردپرس خود به قسمت سئو » عمومی مراجعه کرده و از منوی امکانات مطمئن شوید که بخش مربوط به نقشه سایت یعنی “نقشه های XML سایت” فعال است. به طور کلی گوگل صفحات تکراری و حذف شده را از نتایج خود حذف میکنید، همچنین امکان دارد که شما دسترسی به برخی صفحات را توسط فایل Robots.txt مسدود کرده باشید که گوگل کنسول این صفحات را تشخیص میدهد. شما از هردو افزونههایی که در این مقاله معرفی کردهایم میتوانید استفاده کنید، اما توصیه ما به شما Yoast SEO است، چرا که به شما کمک میکند به طور اتوماتیک بهترین تنظیمات را برای این قسمت داشته باشید.

اگر چه هنوز بسیاری از سایتها نقشه سایت HTML دارند اما فرمت جدید این سیستم XML است و کارایی آن لیست کردن همه صفحات برای موتورهای جستجو است. برای شروع، ابتدا باید به Google Search Console مراجعه کنید، بعد از عضویت سایت خود را به گوگل معرفی کنید. اینکه هرروز تعداد زیادی از مخاطبان اسم برند شما را به تنهایی و یا در کنار خدمت یا محصولی که می خواهند دریافت کنند سرچ کنند این سیگنال را به گوگل میرساند که این سایت از نظر کاربران سایتی شاخص و با ارزش می باشد. اما برای اینکه در صفحه ی نتایج گوگل دیده شوید، از کلمات کلیدی دیگری که توسط مردم سرچ شده است نیز در متن و بخصوص تگ ها استفاده کنید. بله، نقشه سایت به صورت مستقیم روی سئو شما تاثیری ندارد، اما این فرصت را به شما میدهد تا به رباتهای گوگل بفهمانید که تمایل دارید کدام صفحات شما را در نتایج نمایش دهد و عملیات خزش توسط این ربات ها روی کدام صفحات شما باشد و بهتر است شما از آن استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر در مورد تمام این قالب های مختلف نقشه سایت، این مقاله توسط گوگل را بخوانید.

نمایش صفحات با محتوای غیرکابردی و ضعیف در نتایج گوگل، باعث خواهد شد کاربران پس از مراجعه به وبسایت به سرعت آن را ببندند. نقشه سایت به سئو سایت شما کمک نمیکند، بلکه سرعت ایندکس صفحات شما را افزایش میدهد! موتورهای جستجو در یافتن نقشه سایت کاملاً هوشمند عمل میکنند، اگر سایت شما دارای نقشه سایت باشد موتور جستجوگر گوگل و بینگ به سرعت آنرا پیدا میکنند. اگر می خواهید بدانید موتورهای جستجو چگونه وب سایت شما را مشاهده کرده و آن ها را ارزشگذاری می کنند و چگونه از تغییرات وب سایت شما آگاه می شوند، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

در این پست وبلاگ، ما قصد داریم به طور خلاصه در مورد اینکه نقشه سایت sitemap چیست، چه عملکردهایی را انجام می دهد، چگونه می توانید یک نقشه سایت برای وب سایت خود ایجاد کنید و برخی از جنبه های فنی دیگر داشتن نقشه سایت را مورد بحث قرار می دهیم. چگونه محتوای خود را برای SEO بهینه کنیم؟ داده های ساختار یافته یا استراکچر دیتا کدی است که می توانید آن را برای توصیف محتوای خود برای موتورهای جستجو به صفحات سایت خود اضافه کنید تا آنها بتوانند بهتر بفهمند چه چیزی در صفحات شما وجود دارد. فهرست خطاها و روش رفع آنها را در مقاله مطالعه بفرمایید.

با این حال، XML رایج ترین قالب نقشه سایت است که توسط اکثر وب مسترها استفاده می شود. سایت مپ چیست و آیا بر سئو اثری دارد یا نه سؤال خیلی از افرادی است که صاحب یک وب سایت هستند. برای یک متن می توانید فقط از یک H1 استفاده کنید. توجه داشته باشید که روت دامین نباید نوشته شود و فقط بعد از اسلش را بنویسید. با این حال، اگر وبسایتهای بسیار بزرگی با بیش از 50000 URL دارید، ممکن است بخواهید گزینههای دیگری را بررسی کنید زیرا یک فایل نقشه سایت کار را انجام نمیدهد. در واقع هر چه یک وبسایت رتبه بالاتری داشته باشد یعنی گوگل محتوای آن را مرتبط تر میداند، گوگل برای این رتبهبندی از الگوریتمهای خاص خودش استفاده میکند که هر چندوقت آنها را بروزرسانی میکند.

این الویتبندی شما امکان دارد توسط موتورهای جستجو مورد توجه قرار بگیرد یا آنرا رد کنند. پس در نتیجه سایت مپ یا XML Sitemap دید بهتری از سایت شما به موتورهای جستجو میدهد. نقشه سایت (sitemap) چیست؟ در این مقاله ما قصد داریم توضیح دهیم که نقشه سایت چیست و چگونه میتوانید به راحتی XML Sitemap یا نقشه سایت را به وردپرس اضافه کنید. اما بیشتر صفحاتی که قصد نمایش آنها در نتایج گوگل را ندارید، توسط افزونه سئو وردپرس میتوانید مشخص کنید. این تحقیقات نیز صرفا توسط سایتهای معتبر انجام و نتایج آن اعلام شده است. سایتهای مرجع در سئو سایت خزندههای گوگل را تعریف کردند. به این دلیل است که موتورهای جستجو در پنل وبمستر خود قسمتی برای معرفی سایت مپ دارند تا بتوانند رباتهای خود را بهراحتی در سایت شما بفرستند. سایت مپ همانطور که گفتیم روی سئو سایت شما تاثیر ندارند، اما اگر شما صفحهای داشته باشید که ایندکس نشده باشد، نقشه سایت کمک میکند تا این صفحه به راحتی ایندکس شود. همانطور که میدانید، وردپرس به طور پیشفرض از نقشه سایت پشتیبانی نمیند، اما نگران نباشید. نقشه سایت هرگز تضمین نمی کند که یک صفحه وب خاص در لیست موتورهای جستجو رتبه بندی می شود.

برای اینکه مطمئن شوید گوگل آدرس درست را شناسایی میکند، میتوانید به صورت دستی یا از طریق افزونههای مناسب از canonical tags که در ادامه توضیح خواهیم داد استفاده کنید. وارد گوگل ترندز شوید و عبارات لیست تهیه شده خود را جستوجو کنید.نکتهی قابل توجه در گوگل ترند این است که به شما اجازه میدهد تا عبارات جستوجو شده را با یکدیگر مقایسه کنید؛ در واقع خواهید فهمید از بین عبارات لیستتان کدامیک مقام اول از نظر میزان جستوجو را دارد. با این حال، لطفاً توجه داشته باشید که صرف داشتن یک نقشه سایت، رتبهبندی بالاتر موتورهای جستجو را تضمین نمیکند – یا حتی فهرستهای موتورهای جستجو را در این زمینه. همچنین نیازی ندارید کل ربات های گوگل و بینگ را یک به یک مشخص کنید و برای هر کدام دستورات خاصی بنویسید. بعد از انجام پیکربندی نقشه XML سایت خود، تغییرات را با کلیک روی دکمه “Update Options” ذخیره کنید.

اگر تمایل به داشتید میتوانید بهترین روش برای ثبت سایت در گوگل توسط گوگل سرچ کنسول را یادبگیرید مقاله آموزش نحوه ثبت سایت وردپرس در گوگل سرچ کنسول را مطالعه کنید. گوگل سرچ کنسول ابزار رایگان است که توسط گوگل ارائه میشود، این ابزار به شما کمک میکند تا حضور بهتری در نتایج این موتور جستجوگر داشته باشید، همچنین بتوانید سایت خود را به درستی تحلیل کنید. برای ثبت نقشه سایت در سرچ کنسول، پس از ثبت و فعالسازی دامنه، به قسمت sitemaps بروید و آدرس سایت مپ را در کادر مشخصشده مطابق تصویر زیر وارد کنید و گزینه submit را بزنید تا جزئیات نقشه سایت برای شما نمایش داده شود. در حقیقت کلیدواژهها نماینده محتوای متنی شما هستند و بیشترین تاثیر را در بهبود سئوی سایتتان دارند. اگر از وردپرس استفاده می کند و در واقع مدیریت محتوای سایت خود را بر روی وردپرس پیاده سازی کرده اید، لازم است که در نظر داشته باشید، می توانید از پلاگین WP Last Updated Date استفاده کنید.