نقشه سایت XML چیست؟

در حالی که این چک لیست تعدادی از دستورالعمل های ایجاد پیوند را به شما ارائه می دهد، در حقیقت، بزرگترین موفقیت هنگام رنگ آمیزی خارج از خطوط است. در این ابزار سه نوع سبک «پیشفرض»، «دایرهای» و «درخت» برای ساخت و سفارشیسازی سایت مپها به همراه لوگو و رنگ طرح مورد نظر ارائه شده است. مرحله سوم: ایجاد یک ورودی برای هر URL در این مرحله انجام میگیرد. سایت مپ فقط یک بار پس از ارسال آن به گوگل مورد بررسی قرار میگیرد. هرچه فرکانس تغییرها و سطح اولویت بالاتر باشد، آن صفحه بیشتر بررسی و دیده میشود. در بخشهای بعدی این مقاله بیشتر راجع به لینکسازی صحبت خواهیم کرد. به فرض ما میخواهیم به شما صفحه ای را برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه معرفی کنیم، لینک و انکرتکست را بصورت انکرتکست چیست؟

این Sitemapها اطلاعاتی بیشتر از URLها را نمایش میدهند، این اطلاعات اضافی میتوانند شامل همکاری کاربران با نظراتشان، تجزیه و تحلیل دادهها، دستهبندیهای گوناگون و سایر موارد شود. منظور ما از «محتوا» هر اطلاعاتی است که در وب وجود دارد و مردم از آنها استفاده میکنند. جهت ساخت Sitemap برای سایتهایی که دارای URLهای زیادی هستند ، روشهای خودکار گوناگونی وجود دارد. به طور کلی می توانید تخمین بزنید برای دریافت رتبه در یک کلمه خاص به چه میزان آتوریتی در سایت، جه میزان زمان و هزینه نیاز دارید. احتمالا برای اینکه بازدید سایت خودتان را بال ببرید با سایت هایی برخورد کرده اید که با تعداد بازدید برای شما هزینه را حساب می کنند. 1. در بعضی از مواقع سئوکار لیستی از کارهایی که باید انجام شود تهیه کرده و به صورت ثابت مبلغی را به صورت ماهیانه از کارفرما درخواست می کند و اگر کارفرما از پرداخت هزینه خودداری کنید سئوکار می تواند انجام کار برای ماه بعد را متوقف کند . بعد از آن، Sitemap زمانی مجدداً بررسی خواهد شد که اصلاحاتی روی آن انجام شود. اما باز هم به طور کلی میتوان گفت که کامل بودن Sitemap بستگی به روش یا سیستم مدیریت محتوایی دارد که وب سایت توسط آن ساخته شده است.

در ادامه این بخش، ابتدا به معرفی ابزار «Slickplan» پرداخته میشود. از آن جایی که ساخت XML Sitemap یک مسئله مهم و حیاتی برای کمک به ربات موتور جستجوی گوگل جهت یافتن صفحات جدید در سایتها به حساب میآید، در این بخش به معرفی برخی از ابزارهای ساخت Sitemap پرداخته شده است. مزیت دیگر این نوع ابزارهای ساخت Sitemap، یادگیری آسان آن است که با استفاده از «کشیدن و انداختن» (Drag-and-Drop) ویژگیها میتوان از این ابزارها بهره برد. در ادامه به بررسی چند نوع از این ابزارها پرداخته شده است. جهت معرفی چهارمین ابزار تصویری ساخت Sitemap در بخش بعدی به معرفی و شرح ابزار «Mindnode» پرداخته میشود. در ادامه این مقاله پس از بررسی ساخت XML Sitemap به روش دستی، به شرح HTML Sitemap پرداخته شده است.

رتبه سایت شما را بهبود می بخشد. همانطور که گوگل گفته است، بدانید خوانندگان شما چه می خواهند و آن را به آنها بدهید. روش های سئو کلاه سیاه با الگوریتم ها و سازو کار گوگل در تضاد است و به همین دلیل اگر گوگل متوجه شود وب سایتی از این روش ها استفاده میکند، بدون شک جریمه سنگینی برای آن در نظر میگیرد. با معرفی Rank Brain (فناوری یادگیری ماشین گوگل که به عنوان بخشی از الگوریتم رتبهبندی استفاده میشود)، گوگل در تلاش است تا معنای گستردهتر کلمات کلیدی را درک کند و این در رتبهبندیها لحاظ میشود. روش ساخت Sitemap با استفاده از تولیدکننده آنلاین به چه صورتی است؟ این روش از انواع ساخت Sitemap جهت کار با کلاینتها (سرویس گیرنده) مفید است و به آنها کمک میکند تا هدف نقشه سایت را تجسم و بهتر درک کنند. استفاده از ابزار خودکار ساخت نقشه سایت «PowerMapper» از هدر رفتن زمان جلوگیری میکند و باعث صرفهجویی در وقت میشود. ۴ – لیستها: لیستها در واقع نوعی از مقاله هستند که بهصورت یک لیست ساختاربندی میشوند؛ بهعنوانمثال عنوان «۱۰ راه برای کاهش مبلغ قبض برق» یا «۱۰۱ چیز که باعث تنفر من از گوگل میشود» نوعی از این محتوا هستند.

امروزه روشهایی برای ساخت XML Sitemap با استفاده از وب سایتهای آنلاین موجود است. صفحات با ارزش کمتر، مانند صفحه سیاست حفظ حریم خصوصی (Privacy Policy Page) یک وب سایت، ممکن است اصلاً تغییری نداشته باشند ولی در عوض با یک برچسب «» به معنی آخرین تغییر که شامل تاریخ در فرمت «YYYY-MM-DD» است در فهرست موتور جستجو قرار بگیرند. به کمک نقشه سایت (XML SiteMap) صفحاتی که موتور جستجو می تواند آنها را بخواند، به وی معرفی می شود که در افزایش سئو و بهینه سازی سایت شما کاربرد بسیار دارد. تگ «» به برجسته کردن صفحاتی کمک میکند که برای وب سایت مورد نظر مهمتر هستند. استفاده از تگ «» در ساخت Sitemap به رباتهای موتور جستجو مانند «Googlebot» کمک میکند که یک صفحه تا حد امکان و به دفعات بیشتری بررسی شود. هرچه یک صفحه بیشتر ویرایش شود، باید به دفعات بیشتری مورد بررسی خزندههای موتور جستجو قرار بگیرد.

موتور جستجوی گوگل در هر بار بررسی سایت، Sitemap را چک نمیکند. این برنامه جهت برنامهریزی وب سایت، شناسایی خطاهای احتمالی Sitemap، سازگاری (Compatibility) و مسائل مربوط به قابلیت استفاده، مفید است. خبر خوب این است که شما با استفاده از این افزونه میتوانید به صورت خودکار، نقشه سایت یا سایت مپ را تهیه کنید. مراقب باشید حجم فایل نقشه سایت شما نیز فشرده باشد! اما در سئو ووکامرس، موارد دیگری نیز اهمیت دارد که به صورت مختصر به آنها می پردازیم و بصورت کامل و دقیق تمام مطالب را می توانید در مقاله سئو محصولات ووکامرس مطالعه فرمایید. همچنین، این موضوع نیز اهمیت دارد که از چه برنامهای برای ایجاد نقشه سایت استفاده شده است. ابزار «Inspyder» دارای یک رمزگذار «URL/HTML» است که میتواند برای ساخت Sitemap مفید باشد. خروجی نهایی ابزار Slickplan حاوی گرافیک برداری مقیاسپذیر (Scalable Vector Graphic) برای ارائه به سرویس گیرندهها است. مانند دیگر ابزارهای دیداری شرح داده شده، ابزار «Writemaps» دارای یک رابط کاربری ساده و سفارشی شده به همراه استفاده از انواع رنگها و امکان برداشت و جمعآوری محتوای صفحه را ارائه میدهد. در ادامه مطلب قصد داریم یکی از مهم ترین مراحل سئو داخلی (تولید محتوا) و رعایت اصول سئو در تولید محتوا را به خوبی برایتان شرح دهیم.

اینکه سایت شما بر روی دیوایسهای مختلف بتواند خود را به خوبی نشان دهد، برای گوگل بسیار اهمیت دارد. Disallow: /images/ – به جستجوگر Googlebot می گوید که تمام تصاویر موجود در سایت شما را نادیده بگیرد. بهترین کار این است که نامهای تصویر را در حدود 2 تا 4 کلمه نگه دارید. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، این سایت دکمهای برای آپلود فایل Sitemap دارد. هدف سئو وب هم همین است ، اینکه وبسایت بتواند طوری بهینه سازی شود که برای موتورهای جستجو مطلوبیت و محبوبیت داشته باشد. به این ترتیب، رباتهای موتور جستجو مانند ربات گوگل میتوانند نقشه سایت یک وب سایت و تاریخ آخرین برچسبگذاری آن را بررسی کنند، اگر تاریخ صفحه وب سایت در مقایسه با تاریخی که در فهرست قبلی موتور جستجو وجود داشت تغییر یافته باشد، مجدداً در فهرست بررسی گوگل قرار میگیرد. «Slickplan» یک ابزار شهودی است که توسط آن میتوان یک Sitemap ظریف و دقیق با ظاهری حرفهای ایجاد کرد.

ساخت Sitemap به صورت دستی گزینههای زیادی دارد و میتواند طبق چیزی که نیاز است سفارشیسازی شود. بخش زیادی از استانداردهایی که موتورهای جستجو (مخصوصا گوگل) برای سایتها درنظر گرفتند برای این است که کاربر چیزی را که میخواهد راحتتر و سریعتر پیدا کند. این به شما دو دسترسی می دهد: مشاهده نقشه های سایت XML چرا نقشه های سایت XML برای سایت شما مهم هستند؟ نقشه سایت به دو فرمت html و xml ساخته می شود. مرحله پنجم: پس از ذخیره و ساخت فایل XML Sitemap، باید فایل روی سرور مورد نظر بارگذاری شود و سپس برای موتور جستجو مورد نظر ارسال شود. در این روش، یک درخواست «GET» در مرورگر یا خط فرمان (Command Line) با نشانی زیر ارسال میشود. جهت استفاده از این روش، باید یک حساب کاربری در کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) ساخت و وارد این حساب شد؛ سپس باید فایل Sitemap نهایی را در سایت وارد کرد. باید بگوییم این افزونه به صورت اتومات سایت مپ را تولید می کند. در نتیجه باید این را بگوییم که قوانین سئو هر روز و گاهی هر ساعت در حال تغییر هستند و شما برای بهینه سازی و سئو سایتتان باید بروز باشید و وبسایتان را بروز نگه دارید.

با توجه به اینکه گوگل نیز به دنبال افزایش رضایت کاربران است، به این موضوع توجه ویژه ای دارد. این ابزار علاوه بر ساخت XML Sitemap برای وب سایت، Sitemapهای مخصوص موبایل، تصویر و ویدیو نیز ایجاد میکند. به علاوه، ابزار Slickplan با «Basecamp» ادغام میشود و یک افزونه وردپرس ساده جهت ایجاد امکان اشتراکگذاری و همکاری آسان بین چند کاربر و ویرایشگر ایجاد میکند. در واقع هدف اصلی گوگل از اصرار بر بهینه سازی یک سایت آن است که کاربران با کمترین کلیک، به آنچه میخواهند، دست یابند. محتوای پست های بلاگ: پرکاربردترین بستری که محتوای سئو شده در آن عرضه میشود، پستهایبلاگ است. جهت استفاده از Sitemap در وب سایتهای غیر وردپرسی میتوان از ابزارهای گوناگونی استفاده کرد، یکی از این ابزارها سایت «XML-Sitemaps.com» به حساب میآید که یک روش آنلاین ساخت Sitemap است. این ابزارها اکثراً وب سایت هستند. در این ابزار محصول نهایی را میتوان به صورت یک فایل PDF یا XML به دست آورد. HTML Sitemap مانند روش XML Sitemap معمول نیست و برای کاربران عادی اینترنت روشی شناخته شده، به حساب نمیآید. ابزار Slickplan جهت برنامه ریزی وب سایت، ایجاد نمودار (فلوچارت) پردازش و معماری اطلاعات توسعه یافته برای استفاده در هر نوع پروژهای ایجاد میشود.

پیش از هرچیزی اول در مورد سئو و قدرت سئو صحبت کنیم که ممکن است خیلی از افراد سوال داشته سایت reverse-seo باشند سئو چیست؟ بنابراین بهترین راه این است که نرم افزار وب سایت مورد نظر، آن را تولید کند. اگر یک نشانی URL در Sitemap ویرایش شود در فایل جدیدی که برای آن ساخته شده است از تگ استفاده میشود؛ همچنین هر کدام از انواع فایلهای دیگر Sitemap دارای تگ مشابهی برای این کار هستند. زمانی که یک سایت شامل هزاران صفحه میشود، این موضوع که کدام صفحه زودتر توسط موتور جستجو بررسی شود در ساخت Sitemap اهمیت بالایی دارد. یکی از مهم ترین ویژگی های دستورالعمل Disallow این است که حتی با کوچکترین تطابقی نیز فعال می شود و به همین علت نیز در زمان تعریف آن باید سعی کنید تا جای ممکن دقیق باشید تا به صورت ناخواسته دسترسی موتورهای جستجو به بخش های مهم سایت خود را مسدود نکنید. برای مثال، میتوان URLهای سایت را از پایگاه داده آن استخراج کرد و سپس آنها را به فایل Sitemap اضافه کرد.

این روش شماره اولویت دارد و این شماره اولویت از صفر تا یک افزایش مییابد و هرچه به یک نزدیکتر باشد، سطح اولویت برای آن صفحه بالاتر است. این مسئله به دلیل این است که گوگل هر بار از یک وب سایت بازدید میکند، فقط تعداد مشخصی از صفحات آن را مورد بررسی قرار میدهد. اگر یک صفحه که دارای خدماتی با ارزش بالا است، اولویت پایینی داشته باشد (حدود ۰.۱)، ممکن است موتور جستجو مجدداً از آن صفحه بازدید نکند و هر گونه پیشرفتی را که یک صفحه در ساعتها، روزها یا گاهی اوقات چندین هفته به دست آورده را تشخیص ندهد. این ابزارهای ساخت Sitemap، یک نمایش بصری مفید جهت کمک به بازدید سلسله مراتبی صفحات وب سایت ارائه میدهند. در این ابزار امکان دریافت Sitemap نهایی دیداری به عنوان یک فایل XML وجود ندارد، اما میتوان یک نسخه کلی متنی ساده یا یک فایل PDF برای ارائه به سرویس گیرنده با استفاده از آن ایجاد کرد. استفاده از ابزار «Inspyder Sitemap Creator 5» همراه با نصب آن روی دسکتاپ بسیار ساده است. ابزار Inspyder Sitemap Creator 5 خودکار ساخت Sitemap، سایت مپهای گوگل را ایجاد میکند، آنها را روی سرور بارگذاری میکند، به وسیله یک ایمیل به مدیر سایت اطلاع میدهد و ساخت Sitemap را به یک وظیفه آسان تبدیل میکند.

ابتدا به شرح ابزار «Inspyder Sitemap Creator 5» در بخش بعدی اختصاص داده میشود. در این بخش از مقاله «آموزش کامل ساخت Sitemap» چند نمونه از ابزارهای دیداری ساخت Sitemap شرح داده شدند؛ در بخش بعدی این مقاله به برخی از ابزارهای ساخت «XML Sitemap» پرداخته میشود. پس از معرفی چند ابزار ساخت Sitemap، حال در بخش بعدی مقاله «آموزش کامل ساخت Sitemap» به آموزش ارسال Sitemap ساخته شده به موتور جستجوی گوگل پرداخته میشود. در بخش بعدی مقاله «آموزش کامل ساخت Sitemap» مراحل ساخت Sitemap به صورت دستی بررسی شدهاند. در این بخش به بررسی هشت ابزار محبوب ساخت Sitemap پرداخته میشود که این ابزارها نیز به دو گروه دیداری (Visual) و غیر دیداری تقسیم شدهاند. ابزار «XML-Sitemaps» دارای دو نوع رایگان و حرفهای (Pro) است که نسخه Pro گزینههای بیشتری دارد.