نقشه سایت چیست؟

برای درک معنای واقعی سئو چیست به زبان ساده ، بیایید این تعریف را تجزیه کرده و بخش های مختلف آن را بررسی سایت reverse-seo کنیم. مثلا اگر شما نمی خواهید ربات های موتورهای جستجو عکس های سایتتان را ایندکس کنند، باید تمام عکس ها را در پوشه ای به اسم photos قرار دهید و از دست ربات ها و موتورهای جستجو خارج کنید. ممکن است در داخل پستها یا صفحات، از فیلدهای سفارشی برای درج تصاویر استفاده کرده باشید. محتوای مرتبط، منحصر به فرد و مختصر و مفید برای محصولات خود درج نمایید. شما معمولا وقتی که یک کلمه را در موتور های جستجو از جمله گوگل جستجو میکنید , وب سایت هایی به شما نمایش داده خواهند شد که در بیشترین مطابقت را با کلمه جستجو شده باشند و محتوای آنها دارای بالاترین کیفیت در میان رقبای دیگر باشد. نکته اصلی اینجاست که گوگل خودش محتوا تولید نکرده است تولید محتوای گوگل را مردم انجام دادهاند و گوگل تنها کاری که انجام داد فیلتر کردن محتوای درست و غلط بوده است و هم اکنون نیز به دلیل شهرت و کاربران بسیار زیاد مردم حاضرند به رایگان برای آن محتوا تولید کند و او نیز در قبال یک محتوای صحیح برای شما ترافیک یا بازدید کننده می فرستد.

ذکر یک نکته در این مرحله حائز اهمیت است و آن اینکه گوگل، همچون دیگر موتورهای جستجو، به محض اینکه لینکی به سایت شما مشاهده کند، به صورت خودکار وارد وبسایت شده و به جستجوی محتوای سایت میپردازد. بنابراین، شما برای ایندکس شدن صفحات وبسایتتان و ظاهر شدن در نتایج جستجوی گوگل، نیازی به ساخت نقشه سایت و یا ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول ندارید. برای آشنایی بهتر با فایل robots.txt بهتر است با روش کار موتورها جستجو و ربات های جستجو و همچنین نحوه ایندکس شدن صفحات وب سایت ها آشنا شوید. روش دیگری برای پیدا کردن مخاطبین جدید و دریافت بک لینک رایگان است. در غیر این صورت، لازم است مراحل اضافه کردن نقشه سایت به حساب گوگل سرچ کنسول را به صورت دستی طی کنید. در این تنظیمات، شما میتوانید تعیین کنید که صفحات مربوط به یک نویسندهٔ خاص یا یک رده از کاربران سایت، در نقشه سایت قرار نگیرد.

با این حال، استفاده از دادههای متا در صفحات ایندکس، کمتر قابل اطمینان بود؛ زیرا انتخاب واژگان در یک متاتگ توسط وبسایتها، بالقوه میتواند یک نمایش غیردقیق از محتوای واقعی وبسایت باشد. این لینک، در تنظیمات ماژول Sitemap، در سربرگ تنظیمات عمومی، در بالاترین قسمت صفحه درج شده است. با غیرفعال کردن این گزینه، پستها یا صفحات سایت در نقشه سایت درج نخواهند شد. در این مقاله 10 روش را برای بهینه سازی نقشه سایت شرح دادیم. روش های مختلفی برای استفاده از robots.txt در سئو وجود دارد. شما برای پیشرفت سایتتان می توانید از دو راه بهره ببرید، اولین راه پرداخت هزینه به بهترین شرکت سئو جهت فعالیت روی وب سایت شما و دومین روش یادگرفتن سئو ابتدایی و صحیح خطا کردن روی سایت خودتان!

برای به دست آوردن شناسه دستهبندیهای مورد نظرتان، ابتدا از داشبورد وردپرس، بر روی منوی پستها (Posts) کلیک کرده و گزینهٔ دستهبندیها (Categories) را انتخاب کنید. برای پیدا کردن شناسه کاربران، از داشبورد وردپرس، روی منوی کاربران (Users) کلیک کرده و گزینهٔ نمایش تمام کاربران (All Users) را انتخاب کنید. سپس فایل را ذخریه کرده (توجه کنید که فایل خود را بر روی UTF-8 تنظیم کرده باشید) و آن را بر روی روت سایت خود آپلود کنید. صحبت کنم. با من همراه باشید. توصیه میکنیم از دادههای ساختاریافته با هر یک از نشانهگذاری های پشتیبانی شده برای توصیف محتوای خود استفاده کنید. با این حال، ممکن است بخواهید یک یا چند صفحه و پست را به صورت دستی از نقشه سایت خارج کنید. لینکسازی کلاه سیاه به معنای لینکهای مخربی است که توسط اغلب کارشناسان سئو استفاده میشوند.

ممکن است بعضی از دستهبندیهای وبسایت شما هنوز هیچ پستی نداشته باشند و بعضی از برچسبها هیچ گاه استفاده نشده باشند. محتوای سئو شده در واقع همان محتوایی است که با انجام عملیاتی بهینه شده و قابلیت قرار گیری در صفحه آغازین موتورهای جستجوی گوگل را پیدا می کند. درج میشود (در اینجا ۱۲۳)، شناسه پست مورد نظر است. با فعال کردن این گزینه، آرشیو پستها و صفحات سایت بر اساس دستهبندیها و یا برچسبها در نقشه سایت درج میشوند. بهعبارتیدیگر با استفاده از تحقیق کلمات کلیدی سعی میکنیم راجع به موضوعاتی محتوا بنویسیم که درحالحاضر مردم برای به دست آوردن اطلاعات راجع به آنان در موتورهای جستجو اقدام به جستجو میکنند. سعی کنید تنها به متن بعنوان محتوای صفحه اکتفا نکنید. سایت مپ یه نقشهای از وب سایت شماست که به موتورهای جستجو کمک میکنه تا محتوای سایت شما رو پیدا کنند، در سایت شما بخزند و اون رو فهرست بندی کنند، Site map همچنین به موتور جستجو میگه که کدوم یکی از صفحات شما مهمتر از بقیهست!

در صورتی که در طی مراحل تنظیمات و پیکربندی اولیه افزونه Rank Math، این پلاگین را به حساب سرچ کنسول خود متصل کرده باشید، تغییرات نقشهٔ سایت به صورت خودکار در سرچ کنسول ثبت خواهد شد. اما در صورتی که تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارید، باز هم نگران نباشید. انجام سئو محتوا به موتور جستجوی گوگل کمک میکند تا محتوا را بهتر درک کند و در صورت رعایت این اصول به شما پاداش خواهد داد. در اصل این نوع سئو بسیار زمان بر است اما در مقابل ریسک کمتری داشته و نتایج به دست آمده به کمک آن، پایدارتر هستند. به طور خلاصه می توان فعالیت در شبکه های اجتماعی، انجمن ها، خرید بک لینک به صورت رپورتاژ آگهی و …

نقشه سایت معمولی XML : این رایجترین نقشه سایت است و معمولاً به صورت XML Sitemap که به صفحات مختلف توی وبسایت تون لینک شده. اما موارد اصلی و ثابت آن شامل نوشتهها (Posts)، برگهها (Pages)، و صفحات پیوست (Attachments) است. در بخش بعد که شامل 3 بخش است، شما میتوانید فایل robots.txt ویرایش شده جدید را دانلود کنید. در این قسمت این سؤال مطرح می شود که آیا می خواهید آخرین زمان اصلاح نیز در نقشه سایت شامل شود یا خیر. در این صورت، میتوانید شناسهٔ (ID) پستهای مورد نظرتان را در این بخش وارد کنید. در این صورت، میتوانید شناسهٔ دستهبندیهای مورد نظر خود را در این قسمت وارد کنید. رعایت این نکات ریز در تولید محتوای سئو بیس خیلی به شـما کمک می کند. News Sitemap نقشه سایت خبری: به گوگل کمک میکنه تا محتوا رو تو سایت هایی که برای Google News تایید شدن، پیدا کنه. گوگل تا حد زیادی صفحات وب رو از طریق لینک ها پیدا میکنه اما حالا وقتی یه وبسایت جدید داریم که فقط بک لینک خارجی داره، یه Sitemap میتونه به گوگل کمک کنه تا صفحات این سایت رو پیدا کنه. به عبارت دیگه؛ شما خودتون شاید به نقشه سایت احتیاج نداشته باشین، اما قطعاً وقتی چیزی به سئو سایت شما آسیبی نمیرسونه پس منطقیه که ازش استفاده کنین!

در واقع وقتی گوگل سایت مپ سایت شما رو میبینه خیلی بهتر میتونه موضوع سایتتون رو درک کنه و همین درک کردن تاثیر خیلی زیادی روی سئو سایت داره! این کد برای کم شدن ترافیک سایتتان مناسب است و سرعت رفت و آمد رباتها به سایتتان را کاهش میدهد و در نتیجه سرعت سایتتان بهتر خواهد شد. کاربرد این ابزار، افزایش سرعت دیده شدن صفحات سایت و متحواها توسط گوگل است. به عنوان مثال، با کمک این ابزار، میتوانید میزان ورودی هر یک از صفحات وبسایت از موتور جستجوی گوگل را مشاهده کنید. میتوانید با استفاده هوشمندانه از این ابزار، رتبه وب سایت خود را بهبود بخشید.از ابزار های بسیار مهم دیگر گوگل می توان به گوگل سرچ کنسول اشاره کرد. در طول آموزش تنظیمات پیشرفته برای ساخت نقشه سایت با Rank Math، به این نکته اشاره شد که میتوانید برخی از پستها، آرشیو دستهبندیها و نقشهای کاربری را از نقشه سایت حذف کنید. به طور مشابه، برای آرشیو محصولات، گزینهٔ درج در نقشه سایت را تنها برای دستهبندی یا برچسبها فعال کنید. صفحات مربوط به نمایش نمونه کارها برای شرکتهای خدماتی، دستهبندیها و برچسبهای خالی که هنوز محتوایی برای آنها درج نشده است از جمله مواردی هستند که توصیه میشود در نقشهٔ سایت قرار نگیرند.

در این حالت حتی اگر گوگل به آن صفحه هم دسترسی داشته باشد، به دلیل noindex بودن آن، صفحه را در گوگل ایندکس نمی کند. اگر وبسایت شما، یک سایت فروشگاهی باشد، زبانهای تحت عنوان محصولات (Products) نیز مشاهده خواهید کرد. در واقع محتوای شما حتی اگر در یونیک و کاربردی ترین شکل ممکن هم نوشته شده و حرفی برای گفتن داشته باشد، اگر یک سری اصول و قوانین را در آن رعایت نکرده باشد در اعماق گوگل فرو رفته و به دست فرآموشی سپرده خواهد شد! البته باتوجه به امکانات زیادی که در اختیار کاربران قرار میگیرد زیاد نیازی به استفاده از این نوع نقشه سایت نمی باشد. صفحات و وبلاگ هایی که متن ها و اطلاعات تکراری دارند و از سایت های دیگر کپی برداری کرده اند، برچسب ها و تگ هایی که در سایت اضافی هستند و باعث به وجود آمدن محتوای تکراری و اضافی در سایت می شوند، استفده از فیلتر بندی قیمت و رنگ محصولات در وبسایت ها، لاگین شدن صفحاتی که با لینک در خود سایت، صفحات اختصاصی ادمین و پنل اصلی سایت، صفحات پروفایل و چت تمامی کاربران عضو در سایت و برخی از قالب ها که برای دیده شدن نیازی به گوگل ندارند.

همان طور که در تصویر مشخص است، این تنظیمات از دو بخش تشکیل شده است. 4. در ابتدا ممکن است با یک خطا مواجه شوید، اما بعد از گذشت چند روز، گوگل ایندکس کردن صفحات بر اساس نقشه سایت را آغاز خواهد کرد. این عبارت نشان می دهد که شما کدام یک از ربات های خزنده در وب را هدف قرار گرفته ایید تا به آن دستور بدهید. پس از ساخت نقشه سایت، مرحلهٔ ثبت لینک فایل XML در گوگل، تنها یک بار طی میشود. افزونه Rank Math، با هر بار تغییر در محتوای وبسایت شما، به طور خودکار تغییرات صورت گرفته را در نقشه سایت اعمال خواهد کرد و نیاز به اقدام خاصی از جانب شما وجود ندارد. بهتر است صفحاتی که محتوای غیرکاربردی و ضعیفی دارند، در نقشه سایت درج نشوند و در وضعیت No index قرار گیرند. برای به دست آوردن شناسه پستها، کافیست در صفحهٔ ویرایش پست مورد نظر، آدرس URL صفحه را کپی کنید. برای ساخت نقشه سایت با افزونه Rank math، کافیست در تنظیمات سریع این پلاگین، گزینهٔ نقشههای سایت را فعالسازی کرده و از طریق ماژول Sitemap، تنظیمات پیشرفته برای این منظور را اعمال کنید. به عبارت دیگر دامنههای معتبر و با ارزش میتوانند به طور مستقیم در افزایش رتبهی وب سایتها در موتورهای جستجو موثر باشند.

تصاویر و فایلهای گرافیکی ارزش بیشتری به مطالب شما میدهند. فاکتورهایی مانند زبان، شادابی محتوا و مترادفها تاثیری چشمگیر بر میزان موفقیت شما میگذارند. در این بخش، میتوانید تعیین کنید که آرشیو پستها و صفحات سایت، بر اساس دستهها، (Categories)، برچسبها (tags)، دستههای محصولات (Product Categories) و برچسب محصولات (Product tags) در نقشه سایت درج شوند. این بخش در حالت پیشفرض برای زبانههای نوشتهها و برگهها، فعال است و توصیه میشود فعال باقی بماند. یعنی اگر گزینهٔ Include in Sitemap را برای دستهبندیها (Categories) فعال کردهاید، بهتر است در تنظیمات برچسبها (Tags)، این گزینه را غیرفعال کنید. ساخت نقشه سایت (Sitemap)، به دلیل دستهبندی و معرفی مؤثر محتوای وبسایت شما به موتورهای جستجو، میتواند نقش چشمگیری در بهبود رتبه سایت داشته باشد.

تولید محتوای مناسب و منحصر به فرد بسیار پر اهمیت است زیرا کاربر همواره دوست دارد محتوایی که به استفاده از آن می پردازند تازه و بکر باشد و از مطالب تکراری دوری می کند. به همین دلیل استفاده از استراتژی بهینه سازی موتورهای جستجو برای کسب رتبه صفحات مرتبط بسیار مهم است. یکی از خدمات مهم آپسئو ، عیب یابی و بررسی سئو سایت هایی می باشد که دچار تغییر جایگاه در نتایج و افت جایگاه در گوگل شده اند ، این اتفاق ناگوار ممکن است کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار دهد ، ما تجربه بسیار زیادی در نجات سایت هایی داریم که رتبه بندی آن ها دچار مشکل شده است. بنابراین این گزینه یکی از مهمترین اصول سئو در تولید محتوا است. ابزار ahrefs به خدای سئو مشهور است، زیرا این ابزار آنقدر قدرتمند است و قابلیت های متفاوتی ارائه میدهد که رسما میتوانید درون آن غرق شوید. خدمات سئو اغلب توسط ارائه دهندگان به عنوان هزینه ماهیانه سئو قیمت گذاری می شوند. نقشه سایت (XML) ساخته شده توسط کاربر، صرفاً یک پیشنهاد به موتور جستجوی گوگل برای شناسایی بهتر محتوایات سایت است.