نحوه یافتن نقشه سایت یک وب سایت (7 راه)

همانطور که متوجه شدید، چندین راه برای نحوه مکان یابی نقشه سایت یک وب سایت وجود دارد، از جمله بررسی مکان های معمول نقشه سایت در سرور وب، مشاهده فایل robots.txt، استفاده از ابزارهای یافتن نقشه سایت آنلاین، بررسی کنسول جستجوی گوگل و ابزارهای وب مستر بینگ، و همچنین به مکان پیش فرض CMS نگاه کنید. با خیال راحت هر روشی را امتحان کنید تا بفهمید کدام راه را برای یافتن نقشه سایت یک وب سایت ترجیح می دهید.


منبع: https://seochatter.com/how-to-find-sitemap-of-a-website/

برای مثال با استفاده از ابزار مکان یابی نقشه سایت بینگ، تصویر زیر را ببینید.

مکان نقشه سایت در ابزار وب مستر بینگ

6. از جستجوی سایت گوگل استفاده کنید

یکی دیگر از مکان های رایج برای یافتن نقشه سایت، یک پوشه اختصاصی در سرور وب سایت است.

با این کار تمام نقشه های XML که گوگل برای وب سایت ایندکس کرده است ظاهر می شود. همچنین می توانید با جایگزین کردن نقشه های سایت HTML یا PHP را جستجو کنید نوع فایل: XML با پسوند فایل مورد نیازی که می خواهید به دنبال آن باشید، مانند نوع فایل:HTML یا نوع فایل: PHP.

اپراتور جستجوی سایت گوگل برای یافتن نقشه سایت

7. Default CMS Location را بررسی کنید

گاهی اوقات، نقشه های سایت به صورت RSS.xml یا ATOM.xml ذخیره می شوند. همچنین ممکن است مواردی وجود داشته باشد که این فایل ها در یک زیر پوشه اختصاصی مانند YourWebsite.com/RSS/rss.xml یا YourWebsite.com/ATOM/atom.xml.

2. فایل Robots.txt را بررسی کنید

مکان نقشه سایت در robots.txt
از آنجا، یادگیری مکان پیش فرض نقشه سایت برای آن ابزار بسیار ساده است. با وردپرس، معمولاً اینطور است /wp-sitemap.xml. با این حال، اگر سایت نقشه سایت خود را با استفاده از یک افزونه ایجاد کرده است، ممکن است بخواهید موارد زیر را نیز امتحان کنید:

  • /sitemap.xml
  • /sitemap_index/xml
  • /tag-sitemap.xml
  • /category-sitemap.xml.

بررسی دایرکتوری ریشه وب سایت

مکان رایج برای یافتن فایل sitemap.xml: YourWebsite.com/sitemap.xml

شما می توانید از ابزارهای آنلاین رایگان به عنوان یک راه سریع برای مکان یابی نقشه سایت یک وب سایت بدون نیاز به جستجوی آن استفاده کنید. گزینه های قابل اعتماد و مبتدی پسند عبارتند از:

تا کنون، ساده ترین راه برای چگونگی یافتن نقشه سایت یک وب سایت، جستجو در رایج ترین مکان ها است: دایرکتوری ریشه، زیر پوشه، یا فید RSS یا Atom.

موارد زیر را در مرورگر خود تایپ کنید تا نقشه سایت یک وب سایت را در فهرست اصلی پیدا کنید: YourWebsite.com/sitemap.xml

هنگامی که به فایل robots.txt دسترسی پیدا کردید، باید خط فرمانی را مشاهده کنید که به محل فایل نقشه سایت وب سایت اشاره می کند. اگر نه، به مرحله بعدی این راهنما بروید.

3. از ابزار یافتن نقشه سایت آنلاین استفاده کنید

اگر کار نکرد، سایتmap.xml را با یکی از موارد زیر جایگزین کنید:

  • sitemap_index.xml
  • sitemap.php
  • sitemap.txt

برای نگاه کردن به آنجا، فرمت زیر را امتحان کنید: YourWesbite.com/sitemap/sitemap.xml.

نکته آخر، شایان ذکر است که سیستم های مدیریت محتوا (CMS) مختلف از مکان های پیش فرض دیگری برای ذخیره نقشه سایت خود استفاده می کنند. اگر مطمئن نیستید که یک وب سایت بر چه CMS ساخته شده است، می توانید از ابزاری مانند استفاده کنید رتبه بندی SE آشکارساز CMS یا چه CMS برای پیدا کردن.

همانطور که در این آموزش متوجه خواهید شد، پیدا کردن نقشه سایت یک وب سایت هم برای دامنه های شما و هم برای انجام تحقیقات رقبا سریع و آسان است.

نحوه یافتن نقشه سایت یک وب سایت

1. مکان های معمول نقشه سایت را بررسی کنید

برای انجام این کار، وارد Search Console شوید و به آن بروید نقشه های سایت. در اینجا، تمام اطلاعات مربوط به نقشه سایت وب سایت خود، از جمله مکان یافتن آنها در سرور میزبان خود را خواهید یافت.

نقشه سایت XML در مکان کنسول جستجوی گوگل

5. ابزار وب مستر بینگ را بررسی کنید

مایکروسافت ابزارهای وب مستر بینگ تقریباً دقیقاً مانند کنسول جستجوی Google کار می کند، بنابراین روند پیدا کردن نقشه سایت شما اساساً یکسان است. وارد پلتفرم شوید، سپس انتخاب کنید نقشه های سایت از منوی سمت چپ برای پیدا کردن تمام جزئیات مربوط به نقشه سایت خود.

این راهنما نحوه یافتن نقشه سایت یک وب سایت را توضیح می دهد.

اگر سایت خود را به کنسول جستجوی گوگل، می توانید از این برای پیدا کردن مکان نقشه های سایتی که قبلا ارسال کرده اید استفاده کنید.

اگر هنوز با Bing Webmaster Tools یا Google Search Console راه‌اندازی نکرده‌اید و هنوز نمی‌توانید با افزودن موارد مورد نیاز خود را پیدا کنید. sitemap.xml برای دامنه شما، راه حل بعدی شما باید جستجوی ساده سایت گوگل باشد.

مجدداً می‌توانید sitemap.xml را با هر یک از نام‌های فایل ذکر شده در بالا جایگزین کنید.

راه بعدی برای یافتن نقشه سایت یک وب سایت، جستجو در فایل robots.txt است که اطلاعات و دستورالعمل های مفیدی را در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهد، از جمله اینکه کجا می توان فایل نقشه سایت را پیدا کرد.

امیدوارم از این راهنمای نحوه یافتن نقشه سایت یک وب سایت لذت برده باشید.

برای سایر پلتفرم های سایت سازی مانند Wix، Squarespace، Magento و Shopify، مکان پیش فرض معمولاً فقط /sitemap.xml.

خلاصه نقشه سایت یک وب سایت را پیدا کنید