نحوه یافتن نقشه سایت یک وب سایت (7 راه)

یکی دیگر از مکان های رایج برای یافتن نقشه سایت، یک پوشه اختصاصی در سرور وب سایت است.

با این کار تمام نقشه های XML که گوگل برای وب سایت ایندکس کرده است ظاهر می شود. همچنین می توانید با جایگزین کردن نقشه های سایت HTML یا PHP را جستجو کنید نوع فایل: XML با پسوند فایل مورد نیازی که می خواهید به دنبال آن باشید، مانند نوع فایل:HTML یا نوع فایل: PHP.

اپراتور جستجوی سایت گوگل برای یافتن نقشه سایت

7. Default CMS Location را بررسی کنید

برای این کار می توانید از دستور جستجوی زیر در گوگل استفاده کنید: site:YourWebite.com نوع فایل:XML

این راهنما نحوه یافتن نقشه سایت یک وب سایت را توضیح می دهد.

مجدداً می‌توانید sitemap.xml را با هر یک از نام‌های فایل ذکر شده در بالا جایگزین کنید.

شما می توانید از ابزارهای آنلاین رایگان به عنوان یک راه سریع برای مکان یابی نقشه سایت یک وب سایت بدون نیاز به جستجوی آن استفاده کنید. گزینه های قابل اعتماد و مبتدی پسند عبارتند از:

اگر سایت خود را به کنسول جستجوی گوگل، می توانید از این برای پیدا کردن مکان نقشه های سایتی که قبلا ارسال کرده اید استفاده کنید.

برای سایر پلتفرم های سایت سازی مانند Wix، Squarespace، Magento و Shopify، مکان پیش فرض معمولاً فقط /sitemap.xml.

خلاصه نقشه سایت یک وب سایت را پیدا کنید

اگر کار نکرد، سایتmap.xml را با یکی از موارد زیر جایگزین کنید:

  • sitemap_index.xml
  • sitemap.php
  • sitemap.txt

به سادگی یکی از این ابزارها را باز کنید، آدرس وب سایت را در نوار جستجو وارد کنید و enter را فشار دهید. ابزار انتخابی شما سپس URL های خاص را برای هر و همه نقشه های سایت موجود بر اساس آن دامنه، مانند تصویر مثال زیر، برمی گرداند.

ابزار پیدا کردن نقشه سایت آنلاین SEOMator

4. کنسول جستجوی گوگل را بررسی کنید

راه بعدی برای یافتن نقشه سایت یک وب سایت، جستجو در فایل robots.txt است که اطلاعات و دستورالعمل های مفیدی را در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهد، از جمله اینکه کجا می توان فایل نقشه سایت را پیدا کرد.

همانطور که متوجه شدید، چندین راه برای نحوه مکان یابی نقشه سایت یک وب سایت وجود دارد، از جمله بررسی مکان های معمول نقشه سایت در سرور وب، مشاهده فایل robots.txt، استفاده از ابزارهای یافتن نقشه سایت آنلاین، بررسی کنسول جستجوی گوگل و ابزارهای وب مستر بینگ، و همچنین به مکان پیش فرض CMS نگاه کنید. با خیال راحت هر روشی را امتحان کنید تا بفهمید کدام راه را برای یافتن نقشه سایت یک وب سایت ترجیح می دهید.


منبع: https://seochatter.com/how-to-find-sitemap-of-a-website/

نکته آخر، شایان ذکر است که سیستم های مدیریت محتوا (CMS) مختلف از مکان های پیش فرض دیگری برای ذخیره نقشه سایت خود استفاده می کنند. اگر مطمئن نیستید که یک وب سایت بر چه CMS ساخته شده است، می توانید از ابزاری مانند استفاده کنید رتبه بندی SE آشکارساز CMS یا چه CMS برای پیدا کردن.

برای انجام این کار، وارد Search Console شوید و به آن بروید نقشه های سایت. در اینجا، تمام اطلاعات مربوط به نقشه سایت وب سایت خود، از جمله مکان یافتن آنها در سرور میزبان خود را خواهید یافت.

نقشه سایت XML در مکان کنسول جستجوی گوگل

5. ابزار وب مستر بینگ را بررسی کنید

تا کنون، ساده ترین راه برای چگونگی یافتن نقشه سایت یک وب سایت، جستجو در رایج ترین مکان ها است: دایرکتوری ریشه، زیر پوشه، یا فید RSS یا Atom.

گاهی اوقات، نقشه های سایت به صورت RSS.xml یا ATOM.xml ذخیره می شوند. همچنین ممکن است مواردی وجود داشته باشد که این فایل ها در یک زیر پوشه اختصاصی مانند YourWebsite.com/RSS/rss.xml یا YourWebsite.com/ATOM/atom.xml.

2. فایل Robots.txt را بررسی کنید

مکان نقشه سایت در robots.txt

موارد زیر را در مرورگر خود تایپ کنید تا نقشه سایت یک وب سایت را در فهرست اصلی پیدا کنید: YourWebsite.com/sitemap.xml

اگر هنوز با Bing Webmaster Tools یا Google Search Console راه‌اندازی نکرده‌اید و هنوز نمی‌توانید با افزودن موارد مورد نیاز خود را پیدا کنید. sitemap.xml برای دامنه شما، راه حل بعدی شما باید جستجوی ساده سایت گوگل باشد.

همانطور که در این آموزش متوجه خواهید شد، پیدا کردن نقشه سایت یک وب سایت هم برای دامنه های شما و هم برای انجام تحقیقات رقبا سریع و آسان است.

نحوه یافتن نقشه سایت یک وب سایت

1. مکان های معمول نقشه سایت را بررسی کنید

بررسی دایرکتوری ریشه وب سایت

مکان رایج برای یافتن فایل sitemap.xml: YourWebsite.com/sitemap.xml

در زیر، دستورالعمل های گام به گام با هفت روش مختلف برای نحوه مکان یابی نقشه سایت یک وب سایت دریافت خواهید کرد تا بتوانید بهترین روش را برای نیازهای خود انتخاب کنید.

برای مثال با استفاده از ابزار مکان یابی نقشه سایت بینگ، تصویر زیر را ببینید.

مکان نقشه سایت در ابزار وب مستر بینگ

6. از جستجوی سایت گوگل استفاده کنید

پیدا کردن یک فایل RSS یا Atom