معرفی رشته معماری-انواع پروژه های مهندسی معماری انجام پروژه های دانشجویی مهندسی | معماری نواز

مهندسی معماری رشته ای فنی می باشد و معماری هنری زیبا و بدیع است. در این رشته فرد با فراگیری دانش و مهارت های لازم، توانمندی ایفای نقش در عرصه های حرفه ای و پژوهشی حوزه های گسترده معماری و شهرسازی را پیدا خواهد کرد. در رشته معماری جنبه های هنری، زیباشناسی و جلوه های بصری و نوآوری های خلاقانه یک اثر اهمیت دارد. جنبه های فنی مانند نوع سازه، تاسیسات مختلف آن، مقاومت مصالح و بحث های اجرایی و … در بخش فنی همین رشته بررسی می شود. یک مهندس معمار باید به مبانی دینی، فرهنگی، منطقه ای و موقعیت جغرافیایی و اقلیم یک منطقه اشراف کامل داشته باشد.

وظایف مهندس معمار و معمار داخلی

از جمله کارکردهای مهم این رشته می توان به مدیریت پروژه های ساخت و ساز، نظارت بر کار تکنسین ها و کارگران، مشورت با مشتریان به منظور تعیین نیاز آنها، تهیه طرح ها و نقشه های پروژه های ساخت و ساز و… اشاره کرد. بیشتر مردم رشته مهندسی عمران و مهندسی معماری را با هم اشتباه می‌گیرند و براین باورند که هر دو یک کار را انجام می‌دهند. در حالی که تفاوت‌های بسیار زیادی میان رشته معماری و عمران وجود دارد برای نمونه می‌توان گفت، رشته معماری به هندسه فضایی و بحث زیبایی‌شناسی یک سازه مربوط می‌شود در حقیقت معماری بیشتر جنبه هنری داشته و با حس هنری در طراحی همراه است. در حالی که رشته عمران، جنبه محاسباتی داشته و میزان فشار بارها بر روی اعضای سازه را بررسی می‌کند.

آموزش مهندسی معماری

اما در مهندسی معماری، فرد به نما، دکوراسیون و زیبایی اثر می پردازد. علاقه مندان به رشته معماری می توانند در دوره دکتری نیز به تحصیل در این رشته بپردازند. در حال حاضر رشته معماری در دوره دکتری دارای سه گرایش اصلی معماری، معماری اسلامی و معماری منظر می باشد. دانشگاه های تهران، شهید بهشتی و علم و صنعت از مهم ترین مراکز آموزش دوره دکتری رشته معماری می باشند. پیشرفت کاری یک مهندس معمار بستگی به مهارت، تجربه یا مقطع تحصیلی دارد.

  • برخی از این مهندسین با توجه به سمت های شغلی می توانند حقوق ثایت ماهاینه داشته باشند، یا طبق توافق با کارفرما درصدی از مبلغ کل پروژه را بردارند.
  • در تمدن‌های باستانی چون مصر و بین النهرین هنر معماری نوعی نماد برای بیان سایت عمران قدرت بود.
  • مهندس معماری فقط در حد پروژه های کوچک مثل هتل، شهرک توریستی، بیمارستان، فرودگاه مهارت لازم را دارند و برای ساخت پروژه های بزرگ مثل راه سازی، سد سازی و ….
  • یکی از مهم‌ترین گرایش‌های ارشد مهندسی معماری، گرایش معماری است.
معرفی رشته معماری-انواع پروژه های مهندسی معماری انجام پروژه های دانشجویی مهندسی | معماری نواز

Morpholio Trace گزینه ای برای افزودن نظر بر روی تصاویر ، به اشتراک گذاری مفاهیم اولیه مفهومی ، می دهد. در واقع ، این برنامه در فازهای اولیه طراحی مفید است ، زیرا به ما امکان می دهد اولین افکار هنری را بکشید ، بکشید و بیان کنید . DroneDeploy برای تأمین نیاز فزاینده به نرم افزارهای هوشمند سایت هوایی توسعه یافته است ، یک ابزار نقشه برداری است که فقط در App Store برای iPhone و iPad موجود است. به طور خودکار پرواز هواپیمای بدون سرنشین ، این برنامه تصاویر هوایی را ضبط می کند که می توان از آنها اطلاعات مفیدی تهیه کرد. از آنجا که شما با افراد مختلف به عنوان یک رشته معماری کار خواهید کرد ، باید بتوانید ایده های خود را به طور موثر به افرادی که در پروژه های مختلف کار می کنند ، منتقل کنید. وقتی صحبت از رشته معماری می شود ، این فقط کافی نیست که بدانید کدام معادله را باید در ماشین حساب یا برنامه کامپیوتری تایپ کنید.

البته برای دانشجویان مهندسی معماری سال های پیشین همچنان برنامه قبلی معتبر است. برنامه جدید تا 5 سال قابلیت اجرا دارد و در صورت نیاز پس از آن مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. برنامه جدید دوره کارشناسی رشته مهندسی معماری توسط گروه معماری دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی تدوین شده است. رشته مهندسی معماری یک دانش میان رشته ای می باشد که مجموعه ای متشکل از فنون و هنر محسوب می شود و با این وجود که این رشته در زیرمجموعه ریاضی و فیزیک قرار دارد اما در واقعیت دارای دو جنبه هنری و فنی می باشد. کسانی که علاقمند به ادامه تحصیل در این رشته هستند باید در هر دو جنبه دارای مهارت و استعداد کافی باشند.

گروه علوم انسانی