فایل Robots.txt و هر چیزی که نیاز است در مورد آن بدانیم

بهتر است قبل از هرگونه اقدام جهت سئو خارجی از سئو داخلی سایت خود سایت reverse-seo مطمئن شوید. در اینجا می توانید با این مسائل و چگونگی حل آنها بیشتر آشنا شوید . این کتاب ها به شما کمک میکنند که خیلی سریع با اصطلاحات رایج این حوزه آشنا شوید و مسیر صحیح برای شروع سئو را بیاموزید. اما با وجود هوش بالای روبوت های گوگل این رتبه بندی بسیار سریع صورت می گیرد. ربات های خزنده گوگل برای جستجوی سریع تر سایت شما یک فرایند کاملاً فنی را طی می کند که منجر به پایین آوردن موانع فنی می شود و دسترسی خزنده ها را به سایت شما به طور صحیح ممنوع می کند. شرکتهای سئو میتوانند تیمهای توسعه وب را برای ایجاد وبسایتهای موبایل کاربرپسندتر در اختیار بگیرند که مستقیماً به رتبهبندی موتور جستجوی Google کمک میکند. ممکن است هر کدام از این روشها برای استفاده خاصی در وب سایت قرار بگیرند. این با بررسی رفتارهای مشتری و تعیین اینکه کدام ویژگی های سایت را می توان به منظور ایجاد تعداد بیشتری از رفتارهای مثبت تنظیم کرد، انجام می شود. وظیفه کارشناس سئو این است که کارهای مربوط به تکنیکال سئو برای بهینه کردن سایت، «Off Page SEO» و سئو محتوا را انجام میدهد.

برای مثال تگ «» نشان میدهد که محتوای یک صفحه چقدر به روز شده است و تگ «» به رباتهای موتورهای جستجو در مورد سطح اهمیت URL اشاره میکند. تولید محتوای با کیفیت و جدید، سبب می شود که کاربران وب سایت شما را به عنوان یک مرجع به روز دانسته و به آن مراجعه کنند. فیلم آموزش جنگو (Django) – فریمورک تحت وب با پایتون (Python) (طول مدت: ۸ ساعت و ۱۵ دقیقه، مدرس: پدرام شاه صفی): چارچوب توسعه وب جنگو یکی از ابزارهای برنامه نویسی سمت سرور است که روز به روز بر محبوبیت آن افزوده میشود. شبکههای اجتماعی تاثیری مستقیم روی ردهبندی شما در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمیگذارند، اما استفاده از آنها یکی از برجستهترین تاکتیکهای سئو خارجی به حساب میآید که باعث میشود کسبوکارتان مقابل چشمان بیشتری قرار بگیرد، به بیشترین بکلینکها دست پیدا کند و به بازیگری برجسته در صنعت مربوطه تبدیل شود. اگر به صورت دستی Sitemap ساخته شود این امکان به وجود میآید که Sitemap سفارشیسازی شود و به مناسبترین نحو ممکن ایجاد شود. » بررسی میشود. میتوان تغییرات اعمال شده را در این بخش مشاهده کرد.

موتور جستجو متعهد نخواهد شد که به طور کامل همه URLهای درون Sitemap را بررسی کند. این فایل برای مخفی نگه داشتن صفحات از موتور جستجوی گوگل نمیتواند کمک زیادی به حذف صفحه از نتایج جستجو کند. باید به این مسئله توجه داشت که اگر مدیر سایت استراتژی برای استفاده از گروهها و تگها دارد، گزینه مخصوص به آنها در حالت فعال نگه داشته شود. دورههای مختلفی در زمینههای گوناگون مرتبط با طراحی سایت در این مجموعه در دسترس قرار دارند. این فرادرس به علاقهمندانی که قصد یادگیری سئو با وردپرس را دارند پیشنهاد میشود. جنگو مبتنی بر زبان پایتون است و دوره آموزش جنگو برای افرادی مناسب است که قصد یادگیری برنامه نویسی وب با پایتون را دارند.

در این قسمت میتوان Sitemap ایجاد شده برای سایت وردپرسی را به صورت زیر، همراه با تمامی URLها مشاهده کرد. در مورد شرکت در دوره های کارآموزی هم یک پیشنهاد دارم: به سراغ شرکت های معتبری بروید که واقعا خودشان دانش کافی دارند و البته قرار است به شما هم این دانش را منتقل کنند، نه اینکه صرفا از شما مجانی کار بکشند. شرکت های سئویی که با این لن ها پیش میروند، دارای سیستمی یکپارچه هستند که معمولا گزارش خدمات صورت گرفته طی هر ماه را بر اساس بیلان های کاری خدمت شما ارائه می شود و در جریان ریز جزئیات فعالیت های صورت گرفته روی سایت میشوید. این کار توسط رباتهای خزنده گوگل انجام میشود؛ چون از یک صفحه به صفحه دیگر میروند به آنها خزنده میگویند. برای انجام این کار، با ورود به منوی سمت راست پیشخوان وردپرس، انتخاب گزینه «بهبود ظاهر جستجوها» و تغییر تنظیمات انواع محتوا و طبقهبندی (Content Types and Taxonomi) امکان ایجاد نقشه سایت سفارشی ممکن میشود. کافی است به تنظیمات یواست سئو در داشبورد سایت وردپرس خود بروید، سپس از قسمت ظاهر جستجو، سربرگ مسیر راهنما را انتخاب کنید. این افزونه وردپرس، تنظیمات سادهای برای ساخت سایت مپ دارد و دارای گزینه آلارام خودکار برای زمان بروزرسانی صفحه یا نوشته است.

Google برای هر صفحه یک عنوان را نمایش می دهد و تقریباً هر جستجوگر حداقل قبل از کلیک بر روی آنها نگاه می کند. مشاغل سئو می تواند در سازمان های مختلف از نظر حقوق، عنوان و نقش و مسئولیت متفاوت باشد. در ادامه سه نمونه از این افزونهها معرفی میشوند. کادر مدیریت گنجه هاست از متخصصین فعال در حوزه صنعت IT و بخصوص سرویس های میزبانی وب در کشور می باشند که با سابقه حرفه ای بیش از ۱۰ ساله خود در این زمینه، اقدام به تشکیل مجموعه ای مستقل متکی به دانش مهندسین جوان و خلاق کشور تحت نام تجاری “گنجه هاست” نموده است. در بخش بعدی این مقاله به معرفی افزونه «Google XML Sitemaps» جهت ساخت Sitemap در سیستم مدیریت محتوا وردپرس پرداخته میشود. همانطور که در بخش پیشین ارائه شد، برای سایتهایی که تعداد URLهای آنها زیاد نیست، میتوان از روشهای دستی ساخت Sitemap استفاده کرد. در ادامه این بخش به بررسی چند روش ساخت Sitemap پرداخته میشود که از بقیه رایجتر هستند و امروزه بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. مسیر راهنما به این صورت عمل می کند که صفحات مهم خود را در اختیار خزنده های گوگل قرار می دهیم و صفحات کم اهمیت که در بخش زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم را no-index می کنیم.

هدف از ایجاد بک لینک این است که «اعتبار» صفحات خود را در نظر گوگل افزایش دهید، به طوری که این صفحات رتبه بالاتری داشته باشند و در نتیجه ترافیک سایت شما افزایش یابد. بسته به اینکه چگونه کلمات کلیدی رقابتی در بهینه سازی استفاده می شوند ، SEO می تواند هفته ها یا ماه ها به نتیجه برسد. 1. روی آیکون «Y» در منوی سمت راست پیشخوان وردپرس کلیک میشود. در تصویر فوق، روی علامت سوال آبی شده، کلیک شده است و سپس، گزینههای زیر برای انتخاب «مشاهده نقشههای سایت XML» باز میشوند. 5. در این بخش، روی علامت سوال رو به روی کلمه «نقشههای XML سایت» مانند تصویر زیر کلیک میشود. در زمان تدوین این مقاله، مجموعه دورههای برنامه نویسی فرادرس حاوی ۲۱۱ ساعت محتوای ویدیویی است و ۳۳ عنوان آموزشی مختلف را شامل میشود. می توانید نشانه گذاری را به کد HTML صفحات خود اضافه کنید یا از ابزارهایی مانند Data Highlighter and Markup Helper استفاده کنید. محتوا را به صورت لیست جمع کنید به ترتیب نام ببرید و در صورت امکان هر مورد را توضیح دهید. با وجود اینکه موتورهای جستجو می توانند تمامی URLهای سایت شما را پیدا کنند، ولی شما ما طراحی نقشه سایت خود به آن ها نشان می دهید که کدام پیج ها از بقیه مهم تر هستند.

باید بدانید که فایل Robots.txt میتواند دستور العمل ها را برای هر تعداد دلخواه User-agents در نظر بگیرد. مکانی که هر URL در ساخت Sitemap قرار میگیرد برای موتور جستجوی گوگل اهمیتی ندارد و گوگل URLها را به ترتیب پیمایش و بررسی نمیکند. اگر مدیر سایت قصد کنترل بیشتر Sitemap را داشته باشد، از افزونههای محبوب و شناخته شدهتر وردپرس استفاده میکند. مرورگرهای صفحات وب از این نوع پلتفرمها هستند. اگر رباتهای موتورهای جستوجو بخواهند بدون راهنما صفحات سایتتان را بررسی کنند، امکان بروز خطا زیاد میشود؛ اما اگر وب سایت شما یک نقشه سایت یا همان سایت مپ داشته باشد، رباتها میتوانند بدون دردسر و در کوتاهترین زمان ممکن، صفحات مختلف را بررسی کنند.

این کار نقشه سایت شما را به دو موتور جستجوی اصلی گوگل و بینگ، پینگ می کند. فیلم آموزش پروژه محور HTML و CSS : (زمان: ۴ ساعت و ۹ دقیقه، مدرس: مهندس مهران بهدوست): این فرادرس، برای افرادی مناسب است که قصد یادگیری طراحی وب با زبانهای HTML و CSS را به صورت پروژه محور دارند. البته درصد زیادی از کسب و کارها آن را رها می کنند و به اشتباه تصور می کنند که ساخت نقشه سایت سخت و تخصصی است. بیش از 40 هزار کلمه در هر ثانیه در گوگل سرچ میشود و این نشان دهنده پتانسیل بالای بستر اینترنت در کسب درآمد از این طریق است.

در این مقاله سعی کردم چند مجموعه ای که دوره های سئو قابل اعتماد و نتیجه بخشی را ارائه می کنند معرفی کنم. کاربران شما به میزانی که این لینک را بین اطرافیان خود انتشار دهند و آنها از آن استفاده کنند شما تخفیف یا سودی را به کاربر خود میدهید. ۱- از انتشار مطالب تکراری در صفحه نتایج موتور جستجو جلوگیری می کند. این سایت که به صورت محتوای تصویری کار می کند و انتشار ویدئو در آن کاملا رایگان می باشد در سالهای گذشته بیشتر از بیش محبوب شده است و بسیاری از دانش آموزان به استفاده از این سایت علاقمند شده اند. 6. از بین گزینههای آبی که در این بخش نمایش داده میشوند، روی گزینه «مشاهده نقشههای سایت XML» کلیک میشود و میتوان در این بخش Sitemapهای ساخته شده برای سایت وردپرسی مورد نظر را مشاهده کرد.

اگر برای ساخت وب سایت از یک روش سیستم مدیریت محتوا مانند «WordPress» ،«Wix» ،«Drupal» یا «Blogger» استفاده شده باشد، اکثر این سیستمها به صورت خودکار Sitemap را به وسیله افزونه میسازند و در دسترس رباتهای موتورهای جستجو مانند گوگل قرار میدهند. برای مثال، کاربران سیستم مدیریت محتوا وردپرس (WordPress) میتوانند یک افزونه اختصاصی را دانلود و نصب کنند که به سرعت کار Sitemap را انجام میدهد. سیستم تولید محتوا وردپرس برای اکثر کارهایی که انجام میدهد نیازمند یک افزونه شخص ثالث است، اما به دلیل اهمیت بالای ساخت Sitemap در سال ۱۳۹۹ شمسی (۲۰۲۰ میلادی) یک تابع ساخت Sitemap به صورت پیشفرض روی هسته وردپرس نسخه ۵.۵ اضافه شد. فیلم آموزش گوگل آنالیتیکس Google Analytics برای تحلیل آمار وب سایت (زمان: ۳ ساعت و ۶ دقیقه، مدرس: سید رضا هاشمیان): گوگل آنالیتیکس به مدیران سایتها این امکان را میدهد که اطلاعات کاربران و وب سایت خود را بررسی کنند و ببینند که کاربران در سایت، چه فعالیتی را انجام داده اند. به همین منظور ابتدا مجموعه دستوراتی که در قالب فایل robots.txt ارائه می شود را بررسی می کنیم و سپس با توضیح مهم ترین دستورات ، نقش و تاثیر آن در سئو و رتبه بندی سایت را بیان می نماییم.

با معرفی نقشه سایت به گوگل و با کمک سرچ کنسول، می توانید سایتتان را از آسیب ها و مشکلات در امان نگه دارید. اما برای راهنمایی شما عزیزان پکیج هایی آماده کرده ایم که بتوانید با کمک آن میزان هزینه ای که برای سئو سایتتان نیاز دارید را تخمین بزنید. طرز کار این ابزار به این صورت است که یک کلمه را وارد میکنید و تمام کلمات و عبارات مرتبط و longtailهای آن را به همراه میزان سرچ ماهیانه به شما ارائه میکند. برای این کار میتوان Sitemap را در یک ویرایشگر متن (Text Editor) مانند «Notepad» در سیستم عامل ویندوز یا «Nano» در لینوکس و مک نوشت. اگر یک متن با دو آدرس متفاوت در سایت شما وجود داشته باشد، باز هم گوگل شما را جریمه می کند. حال ذخیره ی تغییرات را بزنید .اکنون زمان ارسال XML sitemap به گوگل است . Requests: تعداد درخواست هایی که به منظور بارگذاری قسمت های مختلف سایت ارسال می شود، در این قسمت نشان داده می شود. فیلم آموزش HTML برای طراحی وب – مقدماتی (طول مدت: ۲ ساعت و ۵۶ دقیقه، مدرس: مهندس محمد عبداللهی): از این دوره میتوان به عنوان نقطه شروع برنامه نویسی وب استفاده کرد و برای افراد تازه وارد به حوزه توسعه وب و فرانتاند مناسب است.

زمانی که به صورت پروژه ای سئو را انجام می دهید یعنی قراردادی تنظیم می شود که در آن امکان انعطاف وجود نخواهد داشت، در آن قرارداد کلمات کلیدی، تاریخ و موارد دیگری نیز ذکر شده که قادر به تغییر آن ها نخواهید بود، در واقع تنها به ازای خدمات معرفی شده هزینه پرداخت می کنید و نمی توانید دیگر خواسته ها را در این پروژه انجام دهید. این نوع کلمات کلیدی، طولانی تر از انواع دیگر بوده و غالبا بین 3 تا 5 کلمه هستند. مقاله پیشنهادی: برنامه های ویرایشگر متن یا IDE، کدامیک برای برنامه نویسان مناسب تر است؟ اگر در صفحات سایت خود محتوایی را ایجاد کرده باشید که به اندازه کافی بلند باشد و کلمات کلیدی که کاربر جستجو میکند به اندازه کافی در آن تکرار شده باشد و صفحه دارای عنوان، متن توضیحات و موارد داخلی مناسبی باشد گوگل به این نتیجه میرسد که این محتوا برای کاربران مفید است و بایستی زودتر به آنها نمایش داده شود.