طراحی و ساخت تابلوهای روان

به عنوان مثال طول عمر تلویزیونهای نسل جدید با کاربری خانگی یا فروشگاهی، معمولا حدود 30.000 ساعت میباشد که به صورت مداوم قابلیت روشن بودن را ندارند. امکان پخش فایلهای چند رسانهای با فرمتهای گوناگون متنی، تصویری و ویدئویی، امکان نمایش بیش از ۱۶ میلیون رنگ، طول عمر بالا و داشتن پنل ضد تابش و زاویه دید ۱۷۸ درجهای (برای ایجاد تمرکز بالا برای بیننده) از دیگر ویژگیهای ویدئو وال سامسونگ محسوب میشود. تصویر یکپارچه (بدون فاصله بین نمایشگرها)، طول عمر و کیفیت بالا، مصرف برق کم و قابلیت ایجاد تصاویر در ابعاد مختلف، این محصول را از نسل های قبلی خود متفاوت کرده است.

این موضوع مهمی است که در هنگام طراحی اتاق مانیتورینگ باید در نظر گرفته شود. برای آشنایی شما با این نوع طراحی ها با نرم افزار، ساده ترین حالت را در نظر گرفته و برای شما نحوه کار نرم افزار های طراحی مرتبط با ساخت تابلو های روان را توضیح می دهیم. نحوه تست تمامی ال ای دی ها بسیار راحت بوده و توسط دستگاه تست دیود و یا یک منبع تغذیه DC 3 ولت قابل تست خواهند بود. پس اگر در یک مدار که بر روی تابلو مشخصات آن مقدار 12 ولت 2 آمپر نوشته شده باشد ما ولتاژ مثلا 20 ولت را بدهیم این ولتاژ تحمیلی خواهد بود و مدار خواهد سوخت و اگر در همین مدار ما ولتاژ 12 ولت اما 20 آمپر را بدهیم این آمپراژ به میزان مصرف برداشته خواهد شد و از سیم ها مقدار دو آمپر خواهد گذشت و مدار سالم خواهد ماند. ازآنجاکه این نمایشگرها معمولاً در سالنهای بزرگ یا روی دیواره بیرونی ساختمانها نصب میشوند، نوربالا کیفیت و وضوح تصویر برای دیدهشدن بهتر به دلیل فاصله زیاد نمایشگر تا افراد، اهمیت فراوانی دارد. برخلاف یک صفحه نمایش ساده یا یک عکس از یک پروژکتور ، نمایشگرهای ویدئو وال دارای وضوح بالا ، رنگ های شفاف و رسا هستند.

در تکنولوژی جدید ارائه شده در ویدئو والها این امکان وجود دارد که ابعاد و رزولوشن تصویر به صورت سفارشی و متناسب با نیاز مشتری تعریف گردد. خردهفروشها میتوانند با استفاده از یک نمایشگر، هزاران مشتری را در مورد تخفیفها و سایر رویدادهای مهم فروشگاه آگاه کنند. درحقیقت بایستی بگوییم که هر ماژول از تعدادی پیکسل ایجاد گردیده که این پیکسل ها در ماژول هایی که تک رنگ هستند دارای یک ال ای دی میباشند و در ماژول های که به شکل Dual هستند ، دو LED و در ماژول های فول کار نیز چهار ال ای دی را دارا میباشند. در تصاویر زیر نمونه هایی از تابلو روان و فول کالری که نیاز به تعمیرات تابلو روان و فول کالر دارند را مشاهده میکنید. در این بین مراکز کنترل و نظارت تصویری نیز علاوه بر داشتن مانیتور و نمایشگرهای بزرگ ویدئو وال که کارکردی بی وقفه و 24 ساعته دارد، نیاز به تجهیزات کنترل و مدیریت تصاویر با قابلیت 24 ساعته دارند. برای اینکه درک درستی از عمر مفید این محصول داشته باشید، باید بگوییم که نمایشگرهای خانگی نهایتاً ۱۵ هزار ساعت عمر مفید دارند. با توجه به اینکه تلویزیونهای خانگی و معمولی توانایی کار در چنین محیط هایی را برای مدت طولانی ندارند ، برند های شاخص تولید کننده سیستمهای تصویری مبادرت به طراحی و ساخت نمایشگرهای نسل جدید یا ویدئو وال نموده اند .

برای منبع های تغذیه در بیشتر موارد از سوئیچینگ هایی که دارای جریان برق بسیار زیادی هستند نیز استفاده می شود. این نمایشگرها تفاوتهای اساسی و ساختاری زیادی با سایر نمایشگرهای موجود در بازار دارند که در ادامه مطلب به بررسی بیشتر آنها میپردازیم. ویدئو وال ۵۵ جی پلاس (GPlus) مدل GVL-55KH35 یکی از نمایشگرهای تجاری ۲۴ ساعته شرکت جی پلاس میباشد. ویدئو وال (VIDEO WALL ) یک سیستم نمایش عریض صنعتی و یکپارچه با کار کرد ۲۴ ساعت و هفت روز هفته در ۳۶۵ روز سال با قابلیت پخش تعداد زیادی از ورودیهای ویدئویی در فرمت های مختلف می باشد .

یک پیکسل در ماژول های تک رنگ از یک LED، در ماژول های دوال از دو LED کنار هم، در ماژول های ۲R۱G و ۲R۱B و RGB از سه ال ای دی کنار هم و در ماژول های ۲R۱G۱B در کنار هم گذاشتن چهار LEDD به دست قطعات تابلو روان میآید. 3. با کمک سیم های دو تایی ( قرمز و مشکی ) ترمینال تغذیه دو ماژول در یک ستون به هم متصل می شود. در این موارد بهتر است به طور کامل از مشاوران و کارشناسان فنی در این حوزه کمک بخواهید تا خریدی صحیح، اصولی و درست انجام دهید. به عبارت دیگر با انتخاب یک کنترلر خاص، تمامی مشخصات فنی، مزایا و امکانات آن توسط نیروهای فنی به شما آموزش داده میشود. علاوه بر آن میتوانید از مشاورههای مختلف در مورد کنترلر ویدئو وال استفاده کنید. شرکت نمارنتر باسابقهای درخشان در تولید انواع بیلبورد و عرضه محصولات و خدمات مختلف مرتبط با نمایشگرهای شهری، خدماتی باورنکردنی مانند امکان اجاره تلویزیون شهری و انواع Video Wall و نصب، نگهداری و راهاندازی آنها را برای شما عزیزان میسر ساخته است. در نسل جدید نمایشگرهای صنعتی، امکان ساخت سازهها به صورت منحنی و یا استفاده از پنلها با انعطاف پذیری بالا وجود دارد.

تمامی این مانیتورها در صورتی میتوانند تصاویر و محتواهای مورد نظر را نمایش دهند که توسط کنترلر نظارت شود. به عبارت دیگر این مانیتورها تنها میتوانند دستورات و تصاویر دریافتی از کنترلر ویدیو وال را اجرا کنند و بدون کنترلر قادر به نمایش تصاویر نیستند. در این نوع از تابلوها همانطور که از نامش پیداست تنها از یک رنگ جهت نمایش متن یا انیمیشن مورد نظر شما در نظر گرفته می شود. این درگاه و کابل های منتقل کننده نقش بسیار مهمی در نمایش درست تلویزیون دارند که در صورت خرابی همه تصویر و یا قسمتی از آن با مشکل مواجه میشود. امروزه کنترلر ویدئو وال با تنوع بسیار و توسط برندهای مختلف تولید میشود. به همین دلیل در بیشتر مواقع و معمولا شرکتهای سازنده ویدئو وال شرایطی را فراهم میکنند که خریدار بتواند هنگام خرید ویدئو وال، کنترلر آن نیز خرید کند.

در ادراک بصری، داشتن نور کم در نورپردازی ساختمان کافی نیست. اضافات طراحی ساده می تواند اثربخشی هر ساختمان را افزایش داده و آن را به محیطی شادتر، سالم تر و پربارتر تبدیل کند. نقش مهمی در معماری کلی یک ساختمان دارد. در حال حاضر برای تبلیغاتی وسیع و جذاب باید از روشهای مدرن و مفید استفاده کرد. حال که کمی بیشتر از قبل درباره تابلو های روان و کاربرد آن ها می دانیم، وقت آن است به بررسی قطعات مختلف آن ها بپردازیم. یک سیستم ویدئو وال که به صورتی دقیق و کارآمد و با در نظر گرفتن عوامل محیطی و انسانی طراحی شده باشد می تواند به راحتی در اتاق مانیتورینگ در دسترس اپراتور ها بوده و تصاویر را از نقاط مختلف در مکان مورد نظر در دسترس آنها قرار دهد. برنامه ریزی دستگاه به صورتی انجام میشود که امکان ویروس پذیری در آن وجود نداشته باشد. این کار با نمایش اطلاعات مهمی که کارمندان معمولاً باید مکرراً آنها را برای مراجعین تکرار کنند انجام میشود.

طول عمر برنامه ریزی شده برای نمایشگرهای این تولید کننده برابر با 65 هزار ساعت است ، یعنی حدود 7 سال بدون خاموش شدن. به عنوان مقیاسی مناسب ویدیو پروژکتور های نسل قدیم که قابلیت خلق تصاویر نسبتا بزرگ را دارا می باشند فقط 6.000 ساعت عمر مفید داشته که نسل جدید ویدیووال ها بیش از 15 برابر آنها عمر مفید دارند. اتصال آسان پورتهای ویدئووال بنکیو به دیگر دستگاهها، اسپیکر های داخلی، رزولوشن و کنتراست بالا از جمله دلایل محبوبیت ویدیووال بنکیو محسوب میشود. قاب بسیار نازک ویدئو وال شارپ و ارائه تصاویر یک دست از جمله ویژگیهای آن محسوب میشود. علاوه بر آن امکان داشتن اندازه دلخواه از تصاویر از جمله مواردی است که کاربران اتاق کنترل به آن نیاز دارند. ساختار شبکهای یا رنتال، این مزیت را دارد که در صورت نیاز به جابجایی، تغییر مکان ویدئو وال راحتتر انجام گردد. نزدیکترین و دورترین فاصله مکان نشستن اپراتور ها از دیوار مورد نظر برای نصب باید دقیقا محاسبه گردد. ویدئو وال ها از تکنولوژی های مختلفی همچون LCD ،DLP ،PDP و LED پشتیبانی می کنند و برای استفاده در مکان هایی همچون مراکز نظارت شهری، حمل و نقل، ترافیکی، انرژی و مراکز تولیدی مناسب می باشند. تمام متون و تصاویری که قرار است بر روی نمایشگر نشان داده شود در برد ذخیره می شود.

خازن ها می توانند در مدارات صدا و تقویت کننده ها نقش اصلاح صدای زیر و بم استفاده گردند. در زیر مشاهده می کنید که نرم افزار HD ( نرم افزاری که برای تابلو تک رنگ ما متون و تصاویر را پیکر بندی می کند و به آن ها حرکت می بخشد ) ایکون هایی متنوع در نوار های منویی دارد که امکان اعمال متن، تصویر، ساعت و زمان یا حتی دما را برای تابلو روان شما طراحی می کند. نمایشگرهای ویدئووال شارپ به گونهای طراحی شدهاند که حتی در فواصل دور، کیفیت تصاویرشان افت نکرده و و همچنان در این فاصلهها وضوح بالایی داشته باشند.

تجربهها و نتایج بهدستآمده از مشاهدات ثابت کردهاند که استفاده از Video Wall میتواند میزان جذب مشتری و فروش را افزایش دهد و اطلاعرسانی در زمان کوتاهتر را برای نهادهای مختلف میسر سازد. اما قبل از طراحی باید به خوبی مساحت محل مورد نظر را اندازه بگیرید زیرا نصب تابلوی بزرگ در محیط های کوچک و بالعکس نه تنها باعث جذب مشتری نخواهد شد بلکه ممکن است در ذوق مشتری بزند. با توجه به نوع طراحی تابلو دیجیتالی ، برد کنترل ساده و یا برد کنترل طیف دار انتخاب می شود. در صورتی که برد کنترل طیف دار علاوه بر خاموش روشن نمودن لامپ های ال ای دی، میزان و شدت نور لامپ ها را نیز کنترل می کنند.

فنآوریهای نمایشگرهای مورداستفاده شامل LED، LCD، سیستم تابش نور از پشت (DLP Rear Projection) و نمایشگرهای لیزری است. ارائه می گردد. از سویی دیگر تکنولوژی DLP انواع دیگری از نمایشگر ها در ابعاد 50، 60، 67 و 70 اینچی در ویدئو وال ها بکارگیری می شود. درزهای مدل های کنونی از 1.7 تا 3.6 میلی متر است و “بدون درز” در نظر گرفته می شوند. نورپردازی موضوعی است که شامل عناصر فنی و زیبایی است. با اینکه ریشه این دو محصول در اصل یکی هستند و شباهتهایی از نظر ساختاری با هم دارند، اما از نظر فنی تفاوتهای زیادی با هم دارند. در ماژول های سه رنگ که گاهی اوقات آنها را Dual می گویند ، هر پیکسل از دو LED و گاهی هم از سه LED تشکیل شده است . اگر در این رابطه سؤالاتی دارید و تمایل دارید که با قطعات تشکیل دهنده تابلو های روان آشنا شوید به خواندن این مطلب ادامه دهید. ویدئو وال های منسوخ شده متشکل از چندین مانیتور کامپیوتر، ویدیو پروژکتور و یا تلویزیون هستند که با هم به طور مداوم و همپوشانی در جهت تشکیل یک تصویر به کار می روند. در اتصالات هم نام بودن ترمینال های اتصالی بسیار مهم می باشد .

تجهیزات تولید شده در نورپردازی ساختمان، لامپ ها، چراغ های جلو، لامپ ها و سایر تجهیزات جانبی، پانل ها و سیستم های اتوماسیون است که برق را به منبع نور تبدیل می کنند. هر یک از این ال ای دی ها، اگر خراب شود و یا بسوزد، می توان آن را جایگزین نمود. ویدئو وال ها در اتاق های کنترل، استادیوم ها، و دیگر مکانهای عمومی بزرگ به کار می روند. انواع پاور در بازار هستند و این پاور ها وارداتی می باشند . معمولا پاور تابلو روان نیز پس از حدود دو سال کار کردن، نیاز به تعمیر یا تعویض پیدا خواهد کرد. برای مثال در نمایشگاههای ملی و بینالمللی شرکت کردهاید یا تنها برای مدتی جهت اعلام حراج فروشگاه خودتان، نیاز به آن دارید. گاهی شما تنها برای چند روز نیاز به این محصول دارید و با اجاره ویدئو وال، میتوانید نیازهای خود را برطرف کنید. اکنون در زمینه های آموزشی ، تجاری ، سرگرمی – هر جا که نیاز به نشان دادن اطلاعات در صفحه بزرگ باشد ، از آنها استفاده می شود. LED ها به لامپ های اضافی نیاز ندارند: وضوح و روشنایی تصویر باعث می شود تا پنل ها حتی در فضای باز در نور روز نصب شوند.