شیر گیوتینی چیست؟ کاربرد و طرز کار شیر گیوتینی چگونه است؟ | kasrasaran

شیر گیوتینی چیست؟ کاربرد و طرز کار شیر گیوتینی چگونه است؟ | kasrasaran

لذا این شیرها عمدتا در مواردی که داخل سیال ذرات معلقی وجود داشته و یا سیال دارای ویسکوزیته (چسبندگی) نسبتا بالایی باشد, بازدید کنید مورد استفاده قرار می گیرند. در شیرآلات گیوتینی ، تیغه در داخل کشویی های حرکت کرده و به هنگام برخورد به پایه های بدنه شیر بر روی مقر نشیمنگاه نشسته و محکم می شود. برای اب بندی بهتر این شیر می توان در محل تماس با نشیمنگاه از یک رینگ استفاده کرد.

بیست وپنجمین نمایشگاه صنعت ساختمان شیراز

اما کاربرد اصلی این شیر همان گونه که پیش تر نیز بیان شد در صنعت است. صنایعی همچون کاغذسازی، سیمان، آب و فاضلاب، غذا و دارو و کشاورزی است. لازم به ذکر است که از این شیر در صنایع سیمان به دلیل چسبنده بودن و وجود ذرات ناخالصی و جامد بسیار کاربرد دارد. شیر هایی که اغلب برای انشعاب های آتش نشانی استفاده میشوند. دستگاه هایی که میتوانند آب شور را به شیرین تبدیل کنند و اغلب از فرآیند RO یا اسمز معکوس جهت جداسازی املاح از آب استفاده میکنند.

  • این نوع شیرها برای سرویسهای باز و بسته کردن و تنطیم و ایجاد جریان نیز بکار می‌روند.
  • نيکل عمدتا موجبات انعطاف پذيري و فرم پذيري را در فولاد ضد زنگ باعث می‌گردد.
  • تلاطم یا ضربه قوچی در سیال، نسبت به سایر شیر های قطع و وصل مانند پلاگ ولو یا شیر پروانه ای ایجاد نخواهد کرد.
  • رابط پلاستیکی که آبپاش را با قلاب به شیرخودکار متصل میکند.
شیرهای پروانه ای ویفری اهرمی با نیروی دست باز و بسته می شوند لذا برای سایزهای پایین کاربرد دارد.این شیرهای پروانه ای غالبا تا سایز 6 اینچ موجود می باشند. شیرهای پروانه ای با جنس بدنه داکتیل دارای مقاومت عالي در مقابل سايش می باشد. شیرهای پروانه ای با جنس یو پی وی سی (UPVC) بسیار ارزانتر از سایر شیرها بوده و به آسانی نصب و آماده بهره برداری می شوند.

فضاهای تحت پوشش اطفا حجم مورد نیاز آب و یا همان سایز مخزن را تعیین می نماید. بسته به شرایط پروژه و اهمیت فضای تحت نظارت اطفا میزان زمان تامین آب مشخص می گردد ولی حداقل مخزن بایستی تا 30 دقیقه توانایی تامین آب را داشته باشد. هد پمپ و دبی پمپ در محاسبات هیرولیکی و انتخاب فشار کاری سیستم اطفای حریق تاثیر مستقیم دارد.

شیر گیوتینی چیست ؟ (knife gate valve)

بدنه با روش ریخته گری با جنس های فولاد و چدن و استیل و آلومینیوم برنز در مدل های ویفری و لاگ یا همان دور  شوراخ تولید می شوند و بعد از قالب  گیری و ذوب ریزی بدنه عملیات حرارتی و تراشکاری و پرداخت کاری انجام می شود. تولید کننده های شیر گیوتینی نوع دستی، این شیر را در دو حالت فلکه ای و اهرمی تولید می کنند. طراحی مدل دستی به گونه ای است که باید اپراتور به طور مستقیم کنترل و تنظیم آن را انجام دهد و به نوعی محرک آن باشد.

فولاد ضد زنگ 316