شیرآلات صنعتی چیست و آشنایی با انواع ولو پردیس فولاد | کسری ساران

شیرآلات صنعتی چیست و آشنایی با انواع ولو پردیس فولاد | کسری ساران

عمل اصلی این شیر در حقیقت قطع کامل و یا ایجاد ارتباط بین دو جریان سیال می‌باشد. این بدان معناست که این نوع شیرها یا بایستی کاملا بسته و یا کاملا باز باشند و در واقع بصورت نیمه باز نمی‌توان از آنها استفاده کرد. زیرا با اینکار در شیر لرزش ایجاد شده و خوردگی دیسک و نشیمنگاه را به همراه دارد. همینطور که از نام این شیر مشخص است به کمک دروازه‌ای که در مسیر حرکت سیال قابل تغییر مکان دادن می‌باشد عمل می‌نماید که این دروازه به صورت عمودی در مسیر جریان حرکت کرده و جریان را قطع و یا برقرار می‌کند.

  • ۷- هرگز اندازه فشار تنظیمی شیرهای ایمنی را بیشتر و یا مساوی با حداکثر فشار آزمایش شده قرار ندهید.
  • به عنوان مثال همین شیر در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد تنها فشاری معادل psi ۴۱ را تحمل می‌کند.
  • شیر توپی یا «بال ولو» (Ball Valve)، یکی از انواع ولو دورانی است که از یک مانع کروی (توپی شکل) به منظور توقف یا عبور سیال در سیستم لوله‌کشی استفاده می‌کند.
  • انتخاب نادرست می‌تواند باعث لرزش و شکستن زبانه شیر صنعتی پروانه ای (Flapper) شیر گردد.
  • در شیر ساچمه ای مسیر سیال به اندازه ۹۰ درجه انحراف پیدا کرده و سپس با یک انحراف ۹۰ درجه ای دیگر در مسیر خود جریان می یابد که این انحراف باعث افت فشار می گردد.

در سیستم تهویه مطبوع یا صنایعی که در آنها نیاز به کنترل دما، فشار و غیره باشد استفاده می­گردند که درجه حرارت سیال عبوری را کنترل می­کنند، از دو راه سیال را به هم مرتبط و طرف سوم به انشعاب متصل می گردد. شیر تخلیه در دیگ های بخار قرار داده می شوند تا از طریق آنها، رسوب و دیگر ناخالصی ها تخلیه شوند. این شیر های تخلیه دارای قابلیت تخلیه سریع بخار، آب و روغن در حرارت و فشار بالا می باشد. شیر تخلیه به عنوان یک تنظیم کننده دما و فشار کاربرد بسیاری در پالایشگاه ها ، پتروشیمی ها و صنایع سبک و سنگین دارد. این نوع شیر کروی برای تنظیم مخلوط های جامد و مایع یا در سیستم هایی دارای شرایط سخت مانند سیستم آب بویلر و تخلیه هوا، استفاده می شوند.

انواع ولو دیافراگمی

شیرهای صنعتی باعث می شوند تا جریان در یک جهت به حرکت در آید، به همین دلیل یکی از ارکان اصلی تاسیسات صنعتی تلقی می شوند. به طور مثال زمانی که آب به اندازه کافی داغ شود، ولو جریان بویلر را قطع می کند. شیر سوزنی یک شیر با ابعاد کوچک است که برای تنظیم و کنترل دقیق جریان سیالات گازی و مایعات در لوله‌های با قطر کم استفاده می‌شود. مهمترین قسمت این شیر، سوزن آن می‌باشد که در انتهای ساقه اصلی شهر قرار گرفته است و این سوزن همانند یک دیسک عمل می‌نمایند. رزوه‌های ریز روی دسته باعث می‌شود که حرکت سوزن شیر به ازای چرخش دسته کم شود و در نتیجه دقت عمل شیر در کنترل جریان زیاد می‌شود. این شیر دارای دریچه‌ای توپی شکل با یک سوراخ درونی می‌باشد که در یک قسمت کروی شکل قرار گرفته است و با ریخ دور گردش باعث باز یا بسته شدن مسیر سیال می‌گردد.

انواع شیرهای صنعتی پرکاربرد

“گلاب ولو” برای باز کردن، بستن و تنظیم میزان جریان سیال به کار می‌رود. این نوع ولو معمولا در مواردی که فلوی سیال باید تنظیم شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. گلاب ولو بهتر از گیت ولو مسیر سیال را می‌بندد و البته قیمت بالاتری نیز دارد. با عبور جریان الکتریکی از سلونوئید ولو، یک میدان مغناطیسی در اطراف سیم پیچ به وجود می‌آید.

این نوع شیر بخصوص در محلهایی كه لوله های مسیرجریان كوچك هستند و لازم است دبی تحت تنظیم و كنترل باشد مورد استفاده قرارمی گیرند. مسیر حركت سیال در داخل شیر بطور مستقیم نیست و شاید به همین علت مقاومت بیشتری در مقابل جریان از خود نشان می دهد كه خود باعث تنظیم جریان می گردد. این شیر طوری طراحی شده كه باعث تغییر جهت جریان سیال كه از شیر عبور می كند می شود ودر حقیقت حركت یك دیسك كه در مسیر جریان واقع می شود عمل باز و بسته نمودن (یا نیمه بازو نیمه بسته بودن) را انجام می دهد.