سئو مارکتینگ یا بهینه سازی موتور جستجو در سال 1400 به کدام سمت میرود؟

فایل Robots.TXT دقیقا نقش راهنما سایت را بازی میکند و به عنوان راهنما برای ربات های گوگل برای ورود به سایت می باشند. فایل robots.txt در کجا بایستی قرار داشته باشد؟ خب، در این مقاله قرار است که شما را بهصورت کامل (ولی به زبان ساده) با سایت مپ (Sitemap) آشنا کنیم و بعد هم نحوه ساختن سایت مپ در CMS های مختلف را آموزش دهیم. یا اینکه یک مقاله خارجی رو ترجمه می کنین. وظیفه شما هم این است که در هر ماه به تمامی منازل و مغازههای یک منطقه از شهر سر بزنید و شماره کنتورشان را یادداشت کنید.

همانطور که میدونید (یا شاید نمیدونید) موتور های جستجو تعدادی ربات دارند که کار این ربات ها چک کردن سایت ها هست، اصطلاحا به این ربات ها میگیم ربات خزنده. اگر به هر دلیلی مثل متفاوت بودن سیستم مدیریت محتوای سایت نمیتوانید از افزونه های ساخت سایت مپ کمک بگیرید، باید به سراغ روش دستی و ابزارهای آنلاین بروید. به طور کلی هر سیستم مدیریت محتوا یک یا چند افزونه برای ساخت این نقشههای سایت دارد. تمام این موضوعات به شما کمک میکنند تا کلمات کارآمدتری را برای سایت خود انتخاب کنید.در رابطه با مزیت آمار دقیق این ابزار نیز باید گفت که kwfinder به شما به طور دقیق نشان میدهد که یک کلمه کلیدی چند بار در ماه جستجو شده و از چه میزان محبوبیتی برخوردار است. این گونه ابزارها به شما کمک می کنند تا نموداری از تغییرات رتبه یک وب سایت را مشاهده و نتایج حاصل از تلاش های سئو بر روی سایت خود را مشاهده کنید. برای سفارش طراحی سایت لطفا فرم ثبت سفارش را تکمیل نمایید تا کارشناسان فروش ما در اولین فرصت با شما تماس حاصل نمایند. کدنویسی وب سایت باید استاندارد w3c باشد و خطاهای سایت باید در W3c Validator بررسی شود تا از درست بودن کد تمامی صفحات اطمینان حاصل شود.

دقیقا مشابه یواست سئو، رنک مث هم که یک افزونه کمکی سئو سایت است و به طور خودکار نقشه وبسایت شما را میسازد و آن سایت reverse-seo را بارگذاری میکند. افزونه های زیر بهترین افزونه های سایت مپ هستند. تمامی ویدیو های قرار گرفته در SEO Hub نیز به صورت زیرنویس دار بوده که از افراد بسیار مشهور همانند brian dean ، neil patel و از این دست منتشر شده است. بدون شک آموزش سئو نیازمند یک دانش بسیار بالا و کاملا تست شده می باشد و ما در این مرکز کلیه آموزش ها را طبق استاندارد های گوگل و همچنین استفاده از تجربیات خود و جمع بندی نهایی آن ها اقدام به تولید آموزش سئو سایت می کنیم. لازم به ذکر است که هیچ تفاوت و اولویتی بین نسخه های با WWW و بدون WWW وجود ندارد. سئوی فنی یکی از با ارزش ترین بخش های سئو است. اگر اینطور است، نگران نباشید و به بخش بعدی مقاله یعنی معرفی نقشه سایت به گوگل بروید؛ چون یواست سئو از همان ابتدا به طور خودکار نقشه سایت وردپرس را ایجاد و بارگذاری میکند. خب، به بخش مهم مقاله رسیدیم. مدیر سایت در فایل ربات به موتورهای جستجو دستور میدهد تا سایت را ایندکس کنند یا اینکه با دستورات خود مجوز خزیدن به بخش های مختلف سایت را به ربات موتور جستجو می دهد.

پکیج تهاجمی مناسب برای کسب و کار هایی است که می خواهند در عرصه دیجیتال قوی و پر قدرت ظاهر شوند. علاوه بر این، هرچقدر نرخ کلیک بالاتر باشد، گوگل محتوای سایت شما را مناسب و مرتبطتر تلقی خواهد کرد و در نتیجه رتبه بهتری به سایت اختصاص داده خواهد شد. شاید این پرسش برایتان پیش بیاید که بالاخره کدام یک از سه حالت بالا برای یک سایت مناسب هستند؟ از همین توضیحات باید برایتان روشن شده باشد که داشتن یک سایت مپ منظم و مرتب، چقدر به سئوی بهتر سایتتان کمک میکند! اگر وب سایتی دارید که نمایش صفحاتش در نتایج گوگل برایتان اهمیتی ندارد، به سایتمپ هم نیازی ندارید! اما اگر بهر امیدی وارد دنیای وب شدهاید و قرار است بخش اعظمی از بازدیدکنندگانتان از طریق موتورهای جستوجو وارد سایتتان شوند، قطعاً باید سایت مپ بسازید. پس میتوان گفت همه سایتهایی که قرار است صفحاتشان در نتایج گوگل و دیگر موتورهای جستوجو دیده شوند، باید سایت مپ داشته باشند. در این عملیات، ویژگیهای دیگری نیز مانند ویژگی هماهنگی با تلفنهای همراه هوشمند (Mobile Friendly) مورد توجه قرار میگیرد. اگر از ویجت شخص ثالثی برای غنی سازی تجربه سایت خود و جذب کاربران استفاده می کنید، چک کنید تا این ویجت حاوی لینک هایی نباشد که قصد ندارید همراه با آن در سایت خود قرار دهید.

روزانه چندین هزار مقاله، محصول و خدمت در سطح وب منتشر می شود و گوگل چگونه تشخیص می دهد که کدام وبسایت باید در رتبه 1 و کدام سایت باید در رتبه 40 قرار بگیرد؟ کار این ربات ها بررسی کردن تمام صفحات وب سایت شماست، ربات وارد یکی از صفحات شما میشه اون رو بررسی میکنه و از طریق لینک هایی که داخل اون صفحه هست به صفحات دیگه سایت شما میره و اینطوری تو تمام صفحات سایت شما (از طریق لینک های شما) میچرخه و اطلاعات رو یادداشت میکنه. قیمت سئو برای شرکت کد ناب نیز که یکی از دفاتر ارائه دهنده بهینه سازی سایت می باشد در این قسمت آورده شده است و شما می توانید برای دسترسی به این اطلاعات انها را مطالعه نمایید. در سال ۲۰۰۵، یک اجلاس سالانه موسوم به بازیابی اطلاعات خصمانه در وب (AIRWeb) صورت گرفت تا شاغلان و محققان مرتبط با موتورهای جستجو و بهینهسازی آن را به هم مرتبط سازد. سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو در همان سال اول تاثیرات مثبتی خواهد داشت که تا سالها پایدار میماند؛ اما با پیشرفت و رشد بازار، باید تغییرات بازار را از نزدیک دنبال کنید. کاربران به احتمال زیاد روی نتایج جستجویی که نزدیک بالای صفحات SERP ظاهر میشوند، کلیک میکنند.

در مثال بالا، افزونه ما توسط YoastSEO، یک افزونه محبوب وردپرس ایجاد شده است. اگر میخواهید سایت مپی که دارید کمی حرفهایتر باشد و امکان تغییر و کنترل آن را داشته باشید، این پلاگین وردپرسی را نصب کنید؛ البته یادتان باشد اگر دو افزونه قبلی روی سایت نصب هستند، حتما در تنظیمات آنها سایت مپ آنها را غیر فعال کنید تا با سایت مپی که این افزونه میسازد تداخل پیدا نکنند. در واقع گوگل برای تشخیص ارزش میلیونها محتوا و صفحهای که ساخته میشوند حشرههای دیجیتال کوچکی به نام خزندهها یا کراولر ها را به سمت صفحات مختلف میفرستند و هرچه صفحه شما غنیتر باشد و نکات مدنظر گوگل را بیشتر رعایت کرده باشد خوراک بهتری برای این حشرات آماده کرده اید و امکان بیشتری دارد که شما را به صفحه اول گوگل برسانند. با این کار امکان خطا به حداقل میرسد و میتوانید کنتور تمام اماکنی که لازم است را بررسی کنید.

فایل robots.txt شامل چه مواردی است؟ هنگامی که یک ربات موتور جستجو صفحه ای را پیدا می کند، ابتدا به داخل فایل robots.txt نگاه می کند. با داشتن نقشه سایت (یا سایتمپ) میتواند وارد صفحات شده، آنها را آنالیز کند، وارد لینکها شود و بهطور خلاصه، سایتتان را مرتب بررسی کند. دلیلش نیز این است که گوگل محتوا را از بالا به پایین بررسی میکند و اگر کلمه کلیدی مورد نظر را سریع پیدا کند، احتمال اینکه صفحه شما را به عنوان محتوایی با ارتباط زیاد شناسایی کند بیشتر میشود. وردپرس با داشتن تم و طراح های اولیه بسیار متعدد و گوناگون به سرعت و با پایین ترین هزینه می تواند شما را صاحب یک وبسایت زیبا کند. اگر محتوای زیادی دارید ، برخی از صفحات با کیفیت پایین احتمالاً تبدیل کرده اند. چون بههرحال شما گوگل را راهنمایی کردهاید که سایتتان را راحتتر بررسی، و کیفیت آن را ارزیابی کند. متأسفانه ، این بدان معنا نیست که همه آن صفحات از کیفیت بالایی برخوردار هستند. پس از اتمام Sitemaps ، مرحله بعدی ارسال آن به موتورهای جستجوگر مورد نظر شماست. برای مثال اگر همین صفحه که در حال خواندن آن هستید تا یک هفته دیگر توسط گوگل ایندکس نشود، هر وب سایتی میتواند آن را از ایران سرور کپی کرده و در سایت خودش قرار بدهد!

نقشه های سایت متنوعی وجود دارند. در نهایت محتوای ارزشمند رو از طریق نقشه سایت به گوگل ارائه بدیم. پس لطفا سعی کنید تا جای ممکن صفحه ای که به گوگل ارائه میدید ارزشمند و پر از محتوا باشه. سعی کنید از ساختار دایرکتوری خود برای نشان دادن نوع محتوای موجود در آن URL استفاده کنید. در این میان باید سعی کنیم که کلمه یا کلمههای کلیدی خود را به شکلی در لابهلای متن مقدمهمان بگنجانیم که بتواند با مخاطب ارتباط خوبی برقرار کند. اگر وب سایت شما برای جستجوی عبارات مرتبط در صفحه یک نشان داده نشود، به اهداف خود نمی رسد. ابتدا نقشه سایت را در وب سایت خود بارگذاری کنید ، سپس URL فرآیند ارسال را دریافت کنید. به خاطر داشته باشید هنگام ارسال URL ها از درج آدرس های هدایت شده به نقشه سایت خود خودداری کنید. اگر میپرسید چرا بهتر است برای ساخت سایت مپ از پلاگینها و افزونهها کمک بگیریم، جواب این است: پلاگینها به طور خودکار سایت مپ سایت را بهروزرسانی میکنند و دیگر نیاز نیست نگران بهروزرسانی سایتمپ به خاطر به وجود آمدن صفحات جدیدتان در سایتتان باشید.

وردپرس محبوبترین و پراستفادهترین CMS دنیای وب است و به همین دلیل ابتدا افزونههای ساخت سایت مپ برای این سیستم مدیریت محتوا را بررسی میکنیم. در وهله اول با ساخت سایت مپ، کمی مهر و عطوفت بیشتری از موتورهای جستوجو دریافت میکنیم! اما حالا کمی به شکل عملیتر آن را بشناسیم. کدام دایرکتوری ها یا فایل هایی که User-agent میتواند به آن دسترسی داشته باشد. اما به ربات ها اجازه خزیدن و ایندکس کردن افزونه ها و فولدر ادمین وردپرس را نداده ایم. چندین افزونه برای سایتهایی که از زیرساخت های WordPress استفاده می کنند در دسترس است. این سئو را گوگل نمی پذیرد و قطعاً سایت را بابت تخلف های اینترنتی جریمه می کند. به این دلیل که وقتی یک سایت در رتبه های برتر نتایج سرچ گوگل باشد؛ وقتی مشتری وارد سایت اش می شود احتمال اینکه به خریدار تبدیل شود بسیار زیاد است و این شانس به رقیبش نمی رسد.

بر خلاف چیزی که احتمالاً خیلی جاها شنیدهاید، موتورهای جستوجو آنقدرها هم هوشمند نیستند که بتوانند از پس هر کاری در سطح وب بربیایند! اما اینکه چه صفحاتی رو تو سایت مپ بزاریم، خیلی ساده هر صفحه ای که میخواید تو گوگل دیده بشه! محتوای 3 مورد اول که مشخص هست و 99% میخواهیم همشون تو گوگل دیده بشن. در بعضی مواقع ممکن است این گزینه به صورت تصادفی فعال باشد و وبسایت شما توسط موتور های جستجو دیده نشود. این دو خط بالا فایل کامل robots.txt به حساب می آیند – هرچند که یک فایل روبات می تواند حاوی چندین خط از عوامل و دستورالعمل های کاربر باشد (به عنوان مثال ، اجازه نمی دهد ، اجازه می دهد ، تاخیر در خزیدن و غیره).

سپس شروع کنید به نوشتن کنتور تمام خانهها و مغازهها در محلهای که مسئولیتش با شما است! پس از ایجاد حساب کاربری خود ، به My Sites بروید و از فهرست سمت چپ روی Configure My Site و سپس کلیک بر روی Sitemaps کلیک کنید. پس از ایجاد حساب کاربری خود ، بر روی Sitemaps در فهرست کلیک کنید ، سپس در بخش Add New Sitemaps پرونده خود را بارگذاری کرده و بر روی Submit کلیک کنید . موضوع اولی که در بخش Off Page Seo باید بهش اشاره بشه بحث لینک سازی هستش؛ لینک سازی و یا همون لینک بیلدینگ که قبلا بهش اشاره کردیم در واقع فرآیندی به حساب میاد که ما در اون از سایت های دیگه ای به سایت خودمون لینک ارسال میکنیم. در ادامه چند تا از مهمترین افزونهها را به شما معرفی میکنیم. ابتدا بگذارید چند نکته مهم را به شما توضیح بدهیم. یکی از مهم ترین بخش های سایت فروشگاهی دانستن کلمات کلیدی است، وقتی که شما با کلمات کلیدی آشنا شوید می توانید محصولات خود را به فروش برسانید و همین امر باعث سودآوری و درآمد بالای شما می شود. همه آنچه شما نیاز دارید یک ویرایشگر متن (مانند notepad) و دسترسی به پرونده های وب سایت خود (از طریق FTP یا صفحه کنترل) است.

به احتمال خیلی زیاد همین حالا روی وب سایت وردپرسی شما، افزونه YOAST نصب است. در سال های گذشته، رایج بود که مقدمه های طولانی می نوشتیم و مطالب زیادی را به صورت چیدمان می نوشتیم تا خوانندگان بتوانند قبل از رسیدن به پاسخ، وقت بیشتری را برای خواندن آن صرف کنند، اما دیگر اینطور نیست و گوگل خیلی خیلی هوشمند شده است. البته این بیانیه در تضاد با گفته آقای Illyes در سال 2015 است. صورت کلی به دو بخش داخلی و خارجی تبدیل میشود و این دو بخش را به 3 صورت میتوان پیادهسازی کرد که به آنها یئو سفید، خاکستری و سیاه گفته میشود. سئو شامل 3 نوع مختلف است که به ترتیب به سئو کلاه سفید، سئو کلاه خاکستری و سئو کلاه سیاه معروف است. سئو محتوا، از مهمترین موضوعات در سئو داخلی و یکی از تکنیکهای سئو کلاه سفید است. مثلا من توی این صفحه دارم در مورد آموزش رایگان تولید محتوا، محتوا تولید میکنم. حالا گوگل علاوه بر ربات خزنده خودش از طریق نقشه سایت هم میتونه تمام صفحات من رو ببینده و بر اساس اولیت تعریف شده و تاریخ آخرین تغییرشون اونها رو بررسی بکنه. نقشه سایت یک فایل متنی با فرمت xml است.