جدیدترین آموزش کامل سئو در وردپرس سال ۱۴۰۰

پس چون معیارهای رتبه بندی آنها تفاوت دارد، سایتها را در رتبه های متفاوتی نمایش میدهند و اگرچه مفهوم سئو همواره ثابت است، اما برای هر موتورجستجو استراتژیها متفاوت بوده و تاثیر فاکتورها بر رتبه بندی سایت reverse-seo متغیر است. اگر برای URL سایت دو نسخه متفاوت موبایل و دسکتاپ وجود داشته باشد، فقط به یکی از نسخهها در ساخت Sitemap اشاره میشود. اگر سایت کاملاً به صورت داخلی لینک شده باشد، به این معنی است که موتور جستجویی مانند گوگل با بازدید صفحه اصلی سایت به ترتیب وارد لینکهای صفحات بعدی سایت میشود و همه لینکها و صفحات را بررسی میکند. در این نمایشهای دو بعدی، صفحات وب سایت به صورت بلوکها یا سلولهایی نمایش داده میشوند و خطهایی که بین بلوکها وجود دارند، لینکها و مسیرهای مابین صفحات وب را نشان میدهند. لینکها و ارتباط بین صفحات نیز با خط بین این بلوکها مشخص شده است. 1. ابتدا باید مشخص شود که از چه فرمتی (قالبی) برای ساخت Sitemap استفاده خواهد شد. Session ID یک شماره منحصر به فرد است که سرور وب سایت برای شناسایی کاربرهای خاص و مجاز در طول مدت بازدید آنها از سایت، ایجاد میکند. اگر وب سایت جدیدی طراحی کرده اید و از یک نام دامنه جدید که قبلا مورد استفاده قرار نگرفته است استفاده می کنید و محتوایی بدون سابقه تجاری دارید، ممکن است نتیجه گیری از سئو سایت شما مدتی طول بکشد.

اگر شما هم طراحی سایت خود را با وردپرس انجام داده اید و هنوز فایل robots.txt ندارید، پس موتورهای جستجو همه جای سایت شما را ایندکس کرده اند (مگر اینکه با yoast seo دسترسی را بسته باشید اما منظور من فولدرهایی مثل uploads است). با بهینه سازی عنوان ها، کسب و کارها از بهینه سازی صفحات برای کلیدواژه های منفرد گذر کرده و به جای آن صفحات را برای موضوعات و عبارات کلیدی بزرگتر بهینه سازی می کنند. روشهای زیادی برای ساخت Sitemap در وب سایتها وجود دارند. «Session ID» را نباید همراه با URL در فایل Sitemap اضافه کرد. شرکت MSN هم با MSN Search به این حوزه وارد شد. شما با وارد کردن یکی از کلمات اصلی در ابزار تحقیق کلمه کلیدی KWFinder لیستی از کلمات مرتبط را دریافت خواهید کرد.

در حال حاضر نیز خیلی تولیدکنندگان محتوا با هدف قرار دادن کلمات کلیدی با محتوایی که با هدف جستجو منطبق نیست، می پردازند. برای اینکه یک فرد بتونه روش ها و تکنیک های سئو رو به کار بگیره، باید اول آموزش های کافی رو در این زمینه گذرونده باشه که این آموزش می تونه توسط جستجو در گوگل نیز انجام بشه اما نکته مهمی که وجود داره اینه که یادگیری از طریق جستجو و مطالعه چند مقاله قطعا کامل و جامع نخواهد بود. برای بهتر شدن رتبه وب سایت خود، کافی است با مباحث آموزش سئو آشنا شوید تا زمینههای بالاتر رفتن رتبه سایتتان را در گوگل فراهم کنید و به نمایش وب سایتتان در صفحه اول گوگل، نزدیک و نزدیکتر شوید. حتی اگر خودتان هم آموزش لازم در این زمینه را ندیده باشید، برای موفقیت کسب و کارتان در فضای مجازی لازم است، از متخصصین و شرکتهای خبره کمک بگیرید. با این حال، اگر از هر نوع اسکریپت، ابزار یا فایل لاگی برای تولید URLها استفاده شود، معمولاً این رمزگذاریها به صورت خودکار انجام میشوند.

بنابراین، بهترین URL برای قرار گرفتن در Sitemap، آدرس ریشه یا والد سایت است. یکی از نکات مهم در طراحی صفحات داخلی وبسایت برای یک کلمه یا عبارت کلیدی به کار بردن آن کلمه یا عبارت در عنوان اصلی و آدرس URL میباشد؛ بنابراین سعی کنید این نکته را در تمام صفحات وبسایتتان به خوبی و با در نظر گرفتن اصول مربوطه رعایت کنید. جهت در نظر گرفتن صفحات سایت، فقط صفحاتی در سایت مپ فهرست میشوند که نیاز است در موتور جستجوی گوگل نمایش داده شوند. همچنین به شما این امکان را میدهد که صفحات بی ارزش و کم محتوا را از دید موتورهای جستجو پنهان کنید تا زمان روبات ها در سایت شما برای ایندکس کردن این صفحات هدر نرود. معمولاً نقشههای سایت به موتور جستجوی گوگل کمک میکنند تا رسانههای تصویری و ویدیویی یا مقالات خبری از سایت مربوطه مورد بازدید بیشتری قرار بگیرند. این کار به وسیله اضافه کردن فایل Sitemap به فایل متنی «robots.txt» یا ارسال مستقیم فایل Sitemap به کنسول جستجوی گوگل انجام میشود. Sitemap شامل دادههای اضافی (Metadata) در زمینه متنی کردن اطلاعات در هر صفحه است.

همانطور که بازدیدکنندگان با سایت شما ارتباط برقرار می کنند، می توانید زمینه های اضافی را در قالب مقالات یا بارگیری های جدید فراهم کنید تا خوانندگان خود را در رسیدن به اهدافشان کمک کنند. ساخت Sitemap برای برنامهریزی پروژه (Project Planning)، دارای نمایشهای دو بعدی (Visual 2D) یا تصاویری است که به راحتی قابل درک هستند. البته در همین حال میتوان از این فایل برای بیرون بردن فایلهایی مثل تصاویر، ویدیو یا صدا از نتایج جستجو استفاده کنید. بنابراین در مورد صفحات وب، صفحاتی که هیچ لینک سازی داخلی یا هیچ مورد دیگری راه دسترسی به این صفحه ندارد را، شما می توانید با خیال راحت از ایندکس نشدن، در فایل robots.txt با استفاده از دستور disallow اجازه دسترسی به آن را محدود کنید و همچنین در مورد فایل ها و فولدرهای مد نظر، می توانید آن ها را با خیال راحت در این فایل معرفی کنید تا اجازه دسترسی به آنها را محدود کنید. برای مثال اگر مطلبی در مورد موضوع «X» نوشته شده است، تمام لینکهایی که در صفحه این مطلب وجود دارند باید مرتبط به مطلب «X» باشند تا یک لینکدهی درست انجام شود. از پسوندهای نقشه سایت (Sitemap Extension) برای اشاره به انواع رسانههای دیگر (Additional Media Type) مانند ویدیو، تصاویر و اخبار استفاده میشود.

RSS یک انشعاب از RSS است که در آن بهبودهای بسیاری برای محفظههای RSS اضافه شده است و برای همنشری فایلهای چندرسانهای (صوت، ویدیو و تصاویر) در فیدهای RSS استفاده میشود. در خصوص بارگذاری تصاویر در وب سایت هم مثل محتوای متنی، فاکتورهایی وجود داره که باید به اونها اهمیت داد. البته این نکته مهم را فراموش نکنید که چگالی کلمات کلیدی نباید بیش از حد معمول باشد یا در این مقاله 2 صفحه ای به 100 قسمت از سایتتان لینک ندهید، فراموش نکنید که قرار بر این است که یک مطلب مناسب و با کیفیت برای کاربران سایت ارائه کنیم و در کنارش با افزایش ایندکس صفحات سایتمان و افزایش بازدید باعث افزایش رتبه سایت شویم ، پس همه چیز باید طبیعی و صادقانه تنظیم شود. بنابراین از پشتیبانی سایت یا هاست بخواهید که تمام شکل های مختلف آدرس سایت را به یکی از آنها ریدایرکت کند. مجموعه ای از تاکتیک های سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه را سئو کلاه خاکستری می گویند. اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای سایت خود استفاده می کنید می توانید تگ های هدر ( H1 تا H6 ) را به راحتی تغییر دهید. زمان اجرای کمپین های دیجیتال مارکتینگ اصولا یک بازه کوتاه بوده تا هم مخاطب خسته نشه و هم بازدهی که کسب و کار مدنظر داره رو بگیره.

بنابراین فراموش نکنید که هدف اصلی رساندن محتوا به مخاطب هدف است؛ فرقی ندارد که فرمت محتوای شما چه چیزی باشد. در این صفحه سعی کردم به صورت کامل توضیح بدهم که سئو چیست و شما را با شاخههای اصلی سئو سایت و بهینه سازی سایت آشنا کنم. در تصویر زیر، مثالی از ارتباط بین افراد یک خانواده نشان داده شده است که در این مثال سایت اصلی خانه و بلوکهای دیگر، افراد خانواده یعنی همان دیگر صفحات وب را نشان میدهند. از طریق این تنظیمات میتوانید ساختار کلی نقشه سایت را تعیین کرده و انواع پستها، صفحات و دستهبندیهای دلخواهتان برای درج در نقشه سایت را تعیین کنید. بنابراین برای آنکه از ایندکس شدن سایت خود مطمئن شوید، لازم است در وردپرس به بخش تنظیمات رفته و سپس به (تنظیمات خواندن) مراجعه کرده و در پایان صفحه اجازه ایندکس شدن را صادر کنید. اکنون پس از شرح مزایای Sitemap در بخش بعدی این مقاله به تشخیص نیاز ساخت Sitemap برای سایت پرداخته شده است. در بخش بعدی این مقاله به چندین دستورالعمل مهم پیرامون ساخت Sitemap پرداخته شده است.

اگر فایل Sitemap از این مقدار بزرگتر یا تعداد URLهای آن بیشتر شد، میتوان Sitemap را به چند فایل تقسیم کرد. شما بهعنوان صاحب یک سایت، برای کمک به موتورهای جستجو و در نهایت کسب رتبه و امتیاز مثبت در سئو، نیاز به نقشه سایت یا sitemap خواهید داشت. اگر سایتی نیاز به دیده شدن این محتوا ندارد، پس استفاده از Sitemap برای آن لازم نیست. هیچ عبارت دیگری به جز URLها نباید در این فایل متنی Sitemap قرار گرفته شود. میتوان فایلهای متنی Sitemap را با هر عنوانی، نامگذاری کرد. «Atom 1.0» که یک قالب متنی به حساب میآید.

Sitemap یک فایل ساده بسیار ارزشمند به حساب میآید. در چه مواردی نیاز به ساخت Sitemap وجود دارد؟ زمانی که سایت دارای صفحات زیادی از محتوا باشد که با یکدیگر تفاوت دارند یا به درستی به هم لینک نشدهاند، ساخت Sitemap پیشنهاد میشود. به صورت کلی میتوان چندین Sitemap یا یک فایل حاوی چندین Sitemap را در موتور جستجوی گوگل قرار داد. میتوان از «mRSS» نیز جهت آمادهسازی جزئیات محتوای ویدیویی در سایت استفاده کرد. Sitemap در هر جایی از سایت میتواند قرار بگیرد، اما باید به این نکته نیز توجه داشت که Sitemap فقط روی فرزندان (Descendant) یک شاخه (دایرکتوری) والد (Parent) تأثیر میگذارد. بنابراین برعکس این قضیه نیز صادق است. همانطور که قبلاً ذکر شد، user agent نام ربات جستجویی است که می خواهید با آن ارتباط برقرار کنید. تولید و خلق محتوای با کیفیت و ارزشمند بسیار دشوار و وقت گیر است اما طبق قانون طلایی سئو : محتوا پادشاه است. با این حال، استفاده از ابزارهای سئو وقت گیر است و کاربران باید برای ایجاد محتوا و تجزیه و تحلیل آن بین ابزارها جابجا شوند. هر چند عدم وجود فایل robots.txt باعث توقف موتورهای جستجوگر در خزش و ایندکس صفحات سایتتان نمی شود، اما اگر می خواهید XML sitemap سایتتان را برای موتورهای جستجو ارسال کنید به شدت توصیه می کنیم که یک فایل robots.txt بسازید.

یک راه آسان برای اینکه ورودی های شما از سایتتان خارج نشوند و به گوگل برگردند استفاده از لینک داخلی در متن است. تمرکز خود را بنویسید و توقع داشته باشید که گوگل به متن و کد HTML سایت خود. به همین دلیل ما هم به صورت تخصصی در مورد بهینهسازی سایت از دید موتور جستجوی گوگل صحبت میکنیم. بنابراین، ساخت Sitemap جهت افزایش SEO سایت از موارد حیاتی به حساب میآید. چطور رتبه سایت در گوگل را افزایش دهیم؟ اما چطور این علاقه به برند را متوجه میشود؟ اکثر نرم افزارهای وبلاگی (Blog Software) دارای امکان ساخت فید برای مدیران سایت هستند، اما باید روی این فیدها بررسیهایی انجام داد تا اطمینان حاصل شود که فقط شامل فید URLها میشوند. اما این مورد را در نظر بگیرید که محتوایی که سئو نشده باشد ارزش ندارد چراکه گوگل شما را در نتایج خود نشان نخواهد داد.

اگر سایت دارای محتوای رسانهای با ارزشی مانند ویدیو و تصویر باشد یا در قسمت اخبار گوگل (Google News) قرار داشته باشد، استفاده از ساخت Sitemap میتواند تأثیر بسزایی در بازدید آن بگذارد. ربات موتورهای جستجو یا همان خزندههای وب، بدون شک خودشان سایتها را پیدا و فهرست میکنند. کاملا اثبات شده است که وبسایت هایی که داری بخش وبلاگ فعالی هستند، ترافیک بیشتری را از نتایج جستجو کسب می کنند. اگر یک نقشه ایجاد کنید و آن را در سایت خود آپلود کنید، گوگل بوت آن را پیدا خواهد کرد. امکانات گوگل وبمستر تولز بسیار زیاد و با ارزش هستند بنابراین صد در صد از این ابزار برای بهبود سئو وب سایتتون استفاده کنید، استفاده از این ابزار اصل اول سئو کردن یه سایت تو گوگل محسوب میشه. برای موفقیت در سئو شما باید محتوایی رو تولید کنید که درباره موضوعی باشه که کاربر بهش علاقه داره. برای مثال، اگر سایتی با نشانی «/https://www.example.com» وجود داشته باشد، باید به همین صورت نوشته شود و استفاده از نشانی سایت به صورت «/https://example.com» (یعنی حذف www) یا «mypage.html/.» (یعنی URL نسبی) اشتباه است. LSI یا Latent semantic analysis شاخهای از علمدادهکاوی است که در آن سعی میشود با تحلیل کلمات مرتبط و در کنار هم، معنایی برای متن از سوی ماشین تخصیص داده شود یا متنهای مرتبط با یکدیگر به هم ارتباط داده شوند.

به یاد داشته باشید، فقط از یک ویرایشگر متن ساده استفاده کنید. برای ساخت Sitemap بهتر است فقط از URLهای استاندارد (Canonical URL) استفاده شود. در “معیارهای زیر” ، Google ادعا می کند که نقشه های سایت برای … وقتی رباتها میخواهند صفحههایی از سایت را بررسی و تحلیل کنند.اول فایل Robots.txt را مطالعه می کنند . زمانیکه شما چیزی را در گوگل سرچ میکنید، از کلمات کلیدی استفاده میکنید. در این حالت، میتوان لینکهای سایت را در یک نقشه سایت فهرست کرد و در موتور جستجوی گوگل قرار داد تا از نادیده گرفته شدن صفحات سایت توسط ربات جستجوی گوگل جلوگیری شود. سایت مپ XML به گوگل و دیگر موتورهای جست و جو کمک میکند تا سایت و همه صفحات سایت شما ایندکس شوند.