تعریف و معنی کوکی ها – سئو چتر


کوکی ها چیست؟

کوکی‌ها فایل‌های متنی هستند که یک سرور وب برای ردیابی یک کاربر خاص، ذخیره اطلاعات شناسایی و شخصی‌سازی تجربیات وب‌سایت، تولید و به مرورگر وب ارسال می‌کند.

سرورهای وب داده‌هایی مانند آدرس‌ها، گذرواژه‌ها و تاریخچه مرور جلسه را ثبت می‌کنند و از کوکی‌ها برای برچسب زدن آن داده‌ها به کاربران خاص استفاده می‌کنند. کوکی‌های اینترنتی در مرورگر وب کاربر ذخیره می‌شوند و پس از بازگشت کاربر به وب‌سایت خاصی در آن سرور، برای فراخوانی داده‌ها با سرور ارتباط برقرار می‌کنند. برای بهبود حریم خصوصی شخصی و جلوگیری از ردیابی داده ها، کوکی ها را می توان مسدود یا حذف کرد.

دو نوع اصلی کوکی وجود دارد:

برگه جستجوی کلمات کلیدی جستجوگرها را دانلود کنیدبرگه جستجوی کلمات کلیدی جستجوگرها را دانلود کنید

ارائه بهترین نکات سئو …

لطفا جاوا اسکریپت را فعال کنید

  • کوکی های ضروری: برای عملکرد صحیح وب سایت مورد نیاز است. به عنوان مثال، کوکی هایی که سبد خرید یا اطلاعات ورود به سیستم کاربر را ذخیره می کنند.
  • کوکی های غیر ضروری: برای عملکرد صحیح یک وب سایت لازم نیست، بلکه برای ردیابی نحوه تعامل کاربر با یک وب سایت برای اهداف بازاریابی است. به عنوان مثال، Google Analytics از کوکی‌ها برای ردیابی معیارهای رفتار کاربر مانند میانگین زمان در سایت، نرخ پرش و بازدید از صفحه برای صاحبان وب‌سایت برای تجزیه و تحلیل و سنجش عملکرد وب‌سایت استفاده می‌کند.

چهار نوع کوکی رایانه ای وجود دارد که برای ردیابی، جمع آوری و ذخیره داده هایی که شرکت ها درخواست می کنند استفاده می شود:

  • کوکی های جلسه: اینها کوکی‌های موقتی هستند که فعالیت‌های آنلاین شما را ثبت می‌کنند و با بسته شدن یک صفحه وب منقضی می‌شوند. در غیر این صورت، سابقه مرور شما همیشه خالی خواهد بود و استفاده از برخی وب سایت ها (مثلاً تجارت الکترونیک) را خسته کننده می کند.
  • کوکی های شخص اول: همچنین به عنوان کوکی های پایدار شناخته می شود. این کوکی‌ها تنظیمات برگزیده و شخصی‌سازی آنلاین شما را برای وب‌سایت‌های خاص دنبال می‌کنند. به عنوان مثال می توان به اطلاعات ورود به سیستم، انتخاب زبان، تنظیمات برگزیده منو، نشانک های داخلی و غیره اشاره کرد.
  • کوکی های شخص ثالث: همچنین به عنوان کوکی های ردیابی شناخته می شود. این کوکی‌ها داده‌ها را بر اساس رفتار آنلاین، علایق، مکان، سن و روند جستجوی شما جمع‌آوری می‌کنند و توسط وب‌سایتی که کوکی را برای ایجاد تبلیغات سفارشی ایجاد کرده است، به تبلیغ‌کنندگان منتقل یا فروخته می‌شوند.

به واژه نامه SEO مراجعه کنید

برای یافتن اصطلاحات و تعاریف بیشتر مرتبط با زمینه بهینه سازی موتورهای جستجو، به واژه نامه SEO مراجعه کنید.
منبع: https://seochatter.com/cookies-definition/