انکر بولت؛ انواع و کاربردهای آن دانشنامه آهن آلات | elitarchgroup

انکر بولت؛ انواع و کاربردهای آن دانشنامه آهن آلات | elitarchgroup

این انکر بولت در واقع نقش حفاظ و به عنوان اتصال دهنده مکمل به همراه پیچ و مهره‌ها یا میلگردها در بتن و سیمان است. از آنجا که اگر پیچ‌ها یا دیگر اجزای فلزی یک سازه به تنهایی درون مصالح ساختمانی قرار گیرند استحکام کافی ندارند، بنابراین نیاز به یک جز واسطه بین مصالح و اتصال دهند ه پیچی و یا میلگرد بهینه سازی مصرف متریال ساختمانی است. به دلیل وجود نیروهای انبساطی زیاد در خلال فعال سازی انکرها، حجم کافی مواد و مصالح در اطراف سوراخ های ایجاد شده مورد نیاز است. به همین دلیل طی سالیان اخیر بهینه سازی های زیادی در مورد انکرها انجام شده است. بر این اساس امروزه انواع انکربولت مکانیکی می توانند در فواصل کم از لبه بتن مورد استفاده قرار گیرند.

رول بولت HSA استیل

محصولات برند هیلتی HILTI و فیشر FISCHER را می توانید در فروشگاه کالا عمران مشاهده کنید. آنچه تحت نام انکر بولت در ایران شناخته می شود تنها یک نوع از انواع متنوع انکربولت در استاندارد اتصالات صنعتی می باشد. چرا که هر نوع اتصال پیچ که یک تکیه گاه داشته باشد در استاندارد پیچ و مهره ها انکربولت می باشد. از این رو رول بولت ها و یو بولت ها نیز در دسته انکر بولت ها قرار می گیرند.

ابزارهای سنجش

هرگونه کاهش در منطقه پیش بینی شده منجر به کاهش عملکرد انکربولت می شود و در صورت امکان باید از آن اجتناب شود. در نتیجه، تحت هر شرایطی پیش از استفاده از انواع انکربولت مکانیکی ، جدا از انتخاب صحیح انکر مورد استفاده، انجام تست های لازم ضروری است. استفاده از این انکربولت های مکانیکی در بلوک های سوراخ دار یا سوراخ های عمودی ایجاد شده در آجر مشکل زا تر است. در صنعت آهن آلات و ساخت و سازهای صنعتی منظور از انکر بولت از نوع L این محصول است.

بارهای خمیده عمود بر محور انکر بولت هستند اما نسبت به سطح، خمیده هستند. در این حالت دفلکشن انکر بولت نسبت به محل اتصال بایستی مانند ظرفیت برشی انکر بولت در نظر گرفته شود. برای دستیابی به بهترین عملکرد ، لازم است که همه انکربولت های انبساطی ، همانطور که در دستورالعمل نصب آورده شده است، به درستی نصب شوند. انکر بولت برای بستن انواع بلوک های فلزی و بتنی مانند جعبه های مخابراتی و برق استفاده می شود. سیستم های لوله و داکت یکی دیگر از مواردی است که استفاده از پیچ و مهره را می بیند. از مهره های نصب برای نصب و بستن براکت ها و روکش ها استفاده می شود.

  • پر مصرف ترین انکربولت ها طبق استاندارد AFTM F1554 و در سه گرید ۳۳ ، ۵۴ و ۱۰۵ که در واقع نمادی از استحکام کششی بر حسب KSI می باشد ساخته می شوند و در واقع پرمصرف ترین نوع انکربولت به شمار می رود.
  • مزیت استفاده از این نوع لنگرها عدم محدودیت استفاده در قطر و عمق کاشت است.
  • نفیسه سجادی هستم، کارشناسی برق الکترونیک خوندم اما علاقه شدید به مطالعه و نویسندگی من رو به سمت تولید محتوای آموزشی کشید.
  • سفت کردن انکربولت های انبساطی مطابق با اندازه گشتاور توصیه شده، نیرویی بیشتر از بارهای کاری تعریف شده برای انکر بولت را تضمین می کند.